Pielgrzymka Rodzin do Domu Świętego Józefa

19 MAJA 2021
Krzysztof Zwoliński

W sobotę, 15 maja gościliśmy w naszej parafii Pielgrzymkę Wspólnoty Kościoła Domowego – Rejonu Rawsko–Spalskiego.

Co roku taka pielgrzymka rodzin, związanych z Ruchem Oazowym, odbywa się do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Z powodu trwającej epidemii Zarząd Ruchu Światło – Życie zdecydował, aby tegoroczna pielgrzymka odbywała się w rejonach kręgów Domowego Kościoła i udała się do Kościoła Stacyjnego w Roku Świętego Józefa.

Przybyłych pielgrzymów i rodziny przywitał Ks. Proboszcz Bogumił Karp, który sprawuje opiekę nad rawskim Kościołem Stacyjnym. Wyraził on swoją radość z obecności rodzin, które przybywają do Świętego Józefa jako swojego patrona i opiekuna.

Wspomniał on również o wybitnej osobie, dla naszej parafialnej i rawskiej społeczności, jaką był Ks. Wacław Zienkowski. Ten heroiczny kapłan, żyjący w czasach wojny, troszczył się jak Święty Józef, o tych, którzy potrzebowali wsparcia i pomocy.

Następnie zebrani mogli wysłuchać osób, które podzieliły się swoim świadectwem opieki i ingerencji Świętego Józefa w ich życiu osobistym i rodzinnym.

Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Światła. Temu wielkanocnemu nabożeństwu przewodniczył nasz wikariusz, ks. Paweł, który jest moderatorem rejonu Rawsko–Spalskiego Kościoła Domowego. Rozważania Drogi Światła czytali członkowie poszczególnych kręgów naszego rejonu.

Po nabożeństwie pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Pietrzak – Diecezjalny Moderator Kościoła Domowego Diecezji Łowieckiej. Kapłan w głoszonym słowie wskazywał na Świętego Józefa, który jest wzorem dla współczesnych rodzin poprzez cechy sprawiedliwości, zasłuchania w Wolę Pana Boga, wiarę oraz troskliwą opiekę nad innymi.

Na zakończenie Mszy świętej zebrani przeszli przed ołtarz i wizerunek św. Józefa, aby tam wypowiedzieć akt zawierzenia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie Świętemu Patronowi.

Po wspólnej modlitwie pielgrzymi mieli okazję zwiedzić nasze parafialne muzeum i zrewitalizowane obiekty. Z zaciekawieniem słuchali historii o naszej małej ojczyźnie i podziwiali piękno naszych parafialnych skarbów.

Ostatnim punktem pielgrzymki była wspólna agapa w naszej parafialnej kawiarni. Podczas rodzinnego posiłku, pielgrzymi mogli wymienić się wrażeniami ze wspólnie przeżytego czasu, podzielić się swoimi doświadczeniami i umocnić się dobrym słowem.

Serdecznie dziękujemy rodzinom Domowego Kościoła, a zwłaszcza Państwu Agnieszce i Sylwestrowi Badurom z Inowłodza, którzy liderują rodzinom Rejonu Rawsko–Spalskiego za organizację i czuwanie nad przebiegiem pielgrzymki.

Tekst: ks. Paweł Olszewski

Zdjęcia: parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz.