Pielgrzymi z Głowna już w domu

28 SIERPNIA 2018
Janusz Szwarocki

Jak co roku głowieńscy pątnicy, którzy wędrowali pieszo na Jasną Górę, zostali powitani na dworcu kolejowym. Następnie przemaszerowali do kościoła, z którego wyruszyli na pątniczy szlak.

Każda pielgrzymka ma swoje utarte zwyczaje. Nie inaczej jest z pielgrzymką głowieńską na Jasną Górę. Tradycją jest powitanie pątników, którzy wracają 27 sierpnia z Częstochowy. To grupa pielgrzymów, którzy po dojściu do celu, została na Jasnej Górze, żeby wziąć udział w uroczystości NMP Częstochowskiej.

Miejsce powitania jest stałe – dworzec kolejowy. Niegdyś pątnicy wracali pociągiem i tak już zostało do dziś, choć przez ostatnie lata pod dworzec podjeżdżał autokar z pielgrzymami. W tym roku nastąpił powrót do korzeni. Drogę powrotną kilkudziesięciu uczestników 32. Pieszej Pielgrzymki z Głowna na Jasną Górę przebyło koleją. Przyjechali z przewodnikiem ks. Zbigniewem Kielanem.

Na dworcu witali ich ks. Stanisława Banach, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie i dziekan głowieński, ks. Roman Wawrzyniak, wielokrotny uczestnik pielgrzymki głowieńskiej, obecnie proboszcz oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów parafii w Baranowie, oraz mieszkańcy, w tym pątnicy, którzy wrócili wcześniej z Jasnej Góry. Wręczyli im kwiaty. To kolejny zwyczaj, który pozostał. Te kwiaty złożone zostały potem przez pątników na schodach kościoła św. Jakuba Apostoła. Utworzyły krzyż. Pielgrzymi do świątyni dotarli pieszo z pieśniami na ustach, tak jak z niej wyruszali 20 sierpnia.

Przed rozejściem się do domów, pątnikom i organizatorom podziękował ks. S. Banach. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się spotkanie popielgrzymkowe. Rozpocznie je Msza św. o 18.00 w kościele św. Jakuba Apostoła.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl