Patriotyczna Droga Krzyżowa

19 LUTEGO 2024
Krzysztof Zwoliński

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu w pierwszy piątek Wielkiego Postu po Mszy Świętej wierni odprawili plenerową Drogę Krzyżową Narodu Polskiego.

Symboliczna Droga Krzyżowa od lat jest niezwykle ważnym, historycznym wydarzeniem dla działaczy Solidarności, którzy podczas stanu wojennego przybywali do Maryi – Pani Ziemi Kutnowskiej i Matki Cierpiącego Narodu, by prosić ją o wstawiennictwo. Eucharystii przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak, który przypomniał, że sanktuarium maryjne w Głogowcu to miejsce, gdzie od lat kultywowane są wartości patriotyczne, miejsce, w którym szczególnie się wspomina i pamięta o Solidarności lat 80. ubiegłego wieku.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty przy zbiorowej mogile powstańców styczniowych, a także zatrzymali się przy ołtarzu polowym, przy którym Mszę św. w w 1983 r odprawił bł. ks. Popiełuszko. Później podczas nabożeństwa modlono się w intencjach ojczyzny, rozważając mękę Chrystusa, symbolicznie wpisaną w dzieje Polski.

 

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcia: Janusz Kołodziejski

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl