Pamięć wciąż żywa

26 MAJA 2021
Krzysztof Zwoliński

Maj był jego ulubionym miesiącem. 20 maja 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Dzień Matki 1990 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Mowa o śp. bp Józefie Zawitkowskim.

W niedzielę 23 maja w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja Biskupa w Żdżarach, rodzinnej parafii śp. biskupa Józefa Zawitkowskiego została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji zmarłego hierarchy.

Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wojciech Osial, była sprawowana według scenariusza autorstwa biskupa Józefa. Koncept powyższego nabożeństwa był przygotowany na pogrzeb śp. Stanisława Wielca. Biskup opracowując szczegółowy scenariusz Mszy św. (czytania, pieśni, modlitwy) w ten wyjątkowy sposób żegnał swojego przyjaciela, którego bardzo cenił.  Wówczas też, przekazując przygotowany przez siebie tekst Joannie Bolimowskiej z zespołu Ksinzoki wyraził życzenie, aby uroczystość pogrzebowa po jego śmierci przebiegała według tego wzoru.

Oprawę Eucharystii tak jak życzył sobie tego biskup zapewnił Zespół Śpiewaczy Ksinzoki z Łowicza. Nie zabrakło też Blichowiaków, którzy przeczytali modlitwę powszechną i Koderek, które w procesji z darami do ołtarza przyniosły chleb i polne kwiaty: bzy, konwalie, niezapominajki.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdjęcie: Marzanna Domagała