Orszak Trzech Króli w Rawie Mazowieckiej

8 STYCZNIA 2018
Damian Pietrzak

Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy uśmiechamy się do siebie i sobie pomagamy. Wtedy każdego dnia jest Boże Narodzenie – mówił w Rawie Mazowieckiej bp Wojciech Osial.
Piąty już Orszak Trzech Króli w Rawie Mazowieckiej, rozpoczęła Msza Święta sprawowana w Kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przewodniczył jej ksiądz biskup Wojciech Osial. Po Mszy wielobarwny, rozśpiewany i wyjątkowo liczny orszak przeszedł z Osiedla Zamkowa Wola, głównymi ulicami Rawy, na plac przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Sygnał do rozpoczęcia przemarszu dał król Baltazar: – Ruszajmy do stajenki hołd oddać Dzieciątku! Niech o tym dziś usłyszą w każdym zakątku i dwórki, i wojowie, pastuszki, anieli – niech cały korowód z nami się weseli!

Wśród królów idących oddać hołd małemu Jezusowi obok biskupa Wojciecha Osiala byli także kapłani i siostry zakonne. Nie zabrakło także włodarza miasta Dariusza Misztala i radnych miejskich.

Podczas drogi czytana była Ewangelia o przybyciu mędrców ze Wschodu do stajenki betlejemskiej. Przy szpitalu Świętego Ducha orszak na chwilę się zatrzymał. Skauci Europy udali się na oddział dziecięcy z podarunkami i życzeniami. W czasie drogi śpiewano kolędy i skandowano okrzyki : „Bóg jest dla wszystkich, dalekich i bliskich!” , „Bóg ciągle czeka, czeka na człowieka!”, „Idźmy do Boga, dla wszystkich droga!”.
Na jubileuszowym orszaku nie zabrakło niespodzianek. Na wędrujących królów  posypał się śnieg, anielski śnieg – konfetti.

Na placu Piłsudskiego królowie oddali hołd Najświętszej Rodzinie i złożyli podarunki dla Króla. Ksiądz Biskup przed udzieleniem zebranym błogosławieństwa wyraził wdzięczność dla wszystkich zebranych. – Chciałbym podziękować wam bardzo gorąco za to, że jesteście, że jest nas tak dużo, za to, że dajemy świadectwo wiary na ulicach tego miasta. Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy uśmiechamy się do siebie i sobie pomagamy – mówił.
Dopełnieniem orszaku było przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci i młodzież z parafii św. Pawła od Krzyża.

Przed świątynią rawianie  mogli posłuchać kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Głuchowiacy” i Orkiestry OSP w Rawie Mazowieckiej. Na wszystkich zziębniętych czekał ciepły posiłek, a także słodkie bułki dla dzieci.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.