Odpust w Lutkówce

21 SIERPNIA 2018
Janusz Szwarocki

W dniu odpustu św. Rocha w Lutkówce odbył się festyn parafialny połączony ze świętem sadowników.

Organizatorami wydarzenia byli parafia Świętej Trójcy w Lutkówce, rada rodziców miejscowej Szkoły Podstawowej, a także oddział Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej.

Sumie odpustowej w niedzielę 19 sierpnia przewodniczył ks. Jacek Kucharski. Po Mszy św. na przykościelnych błoniach rozpoczął się festyn. Na scenie zaprezentowały zespoły muzyczne i uczennice miejscowej podstawówki – Amelia Wesołowska, Karolina Boczkowska, Gabriela Wesołowska i Maja Własiuk. Zarówno dzieci, jak i dorośli bawili się „na dechach”, czyli podeście rozłożonym przed sceną.

Niedaleko na szkolnym boisku rozegrany został mecz piłkarski między drużynami ministrantów oraz Związku Sadowników RP. Sportowcy, jak co roku, walczyli o Puchar Księdza Proboszcza Zbigniewa Chmielewskiego. Wygrali ministranci 4:1 w składzie: Bartłomiej Osiński, Maciej Woźniak, Patryk Skoneczny, Arkadiusz Skoneczny, Jakub Cyrkanowicz, Patryk Czarnecki i kapitan Edward Piernikowski.

Uhonorowanie zwycięzców odbyło się na scenie tuż przed wręczeniem nagród dla laureatów konkursu na najlepsze przetwory owocowe. W tym współzawodnictwie pierwsze miejsce przyznano „Dziżowej Spiżarni”, którą tworzą Aleksandra i Paweł Dziżowie.

Tradycyjnie podczas odpustu odbył się konkurs siłowy. Nagrodą były beczułki piwa ufundowane przez Krzysztofa Czarneckiego, prezesa ZSRP oddział Pniewy. W grupie męskiej zawody wygrał faworyt w tej konkurencji – Robert Nowicki z Wygnanki, który 22-kilogramowy ciężar podniósł aż 105 razy. W grupie pań także nie było niespodzianki. Tak, jak w tamtym roku, triumfowała Barbara Olewińska (Galinki), która 10-kilogramowy odważnik uniosła do góry 40 razy.

Odbyła się też szkolna loteria fantowa, kosztowano pieczonego dzika (pieniądze za konsumpcję wsparły konto szkolnej rady rodziców). Strażacy z OSP Zbiroża postawili dla dzieci dmuchaną zjeżdżalnię. Druhowie kwestowali na zakup proporca dla swojej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która na przełomie sierpnia i września weźmie udział w ogólnopolskim finale Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl