Odpust w Boczkach Chełmońskich

20 SIERPNIA 2018
Janusz Szwarocki

W parafii pw. św. Rocha w Boczkach Chełmońskich odbył się odpust patronalny. Sumie przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Jak co roku odpust przyciągnął nie tylko miejscowych. Goście podziwiali osoby w barwnych strojach łowickich, jak i dzieci w przebraniu św. Rocha.

Inicjatorem konkursu na najlepsze przebranie za patrona parafii jest proboszcz ks. Mariusz Szmajdziński. W tym roku była jego druga odsłona. Rozstrzygnięcie odbyło się po Mszy św. i procesji.

Tym razem nagrody były przyznane poprzez losowanie. Za św. Rocha przebrało się 13 dzieci. Nagrodę z numerem 1 – śpiwór – ufundował bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, który przewodniczył uroczystościom odpustowym. Pozostałe nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu parafian. Dzieci otrzymały m.in. puzzle i sprzęt sportowy – piłki i zestawy do badmintona.

– Św. Roch, jak wiemy, żył w czasach bardzo nam odległych. Jego rozdanie majątku, które odziedziczył po rodzicach, a później pielgrzymia droga, epidemie, które zdarzały się w ówczesnej Europie, a także sposób pomocy chorym – sam się zaraził i był bliski śmierci – te wszystkie uwarunkowania są odległe od naszego sposobu przeżywania chrześcijaństwa. Rzadko się teraz zdarza, żeby ktoś, kto odziedziczy fortunę, rozdawał ją. Rzadko się zdarza, żeby ktoś wyruszał w ponad 1000-kilometrową drogę jako pielgrzym. Rzadko się zdarza, żeby ktoś chciał pomagać chorym z narażeniem swojego życia. To, co jest bliskie nam, to otwarte serce na pomoc drugiemu człowiekowi. Tak jak w czasach św. Rocha, tak i w naszych czasach są ludzie potrzebujący miłosierdzia – mówił w homilii bp Marczak.

Sumę odpustową koncelebrował również o. Stefan Wojda SP, wywodzący się z parafii w Boczkach Chełmońskich.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl