Odkrywki w kościele

7 GRUDNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

Podczas prac konserwatorskich w parafii pod wezwaniem św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach odkryto dawne polichromie autorstwa Mieczysława Jurgielewicza.

Z zapisów znajdujących się w kronikach parafialnych wynika, że ściany świątyni zdobiły malowidła pędzla Jurgielewicza przedstawiające: Boże Miłosierdzie, Mękę Pana Jezusa, Przemienienie Pańskie, Matkę Boską Królową Korony Polskiej na tle orła polskiego.

Jak czytamy w opinii konserwatorskiej, w związku z przedstawionymi wynikami poszerzonych badań oraz słabym stanem zachowania warstwy polichromii autorstwa M. Jurgielewicza zebrana komisja zleciła „zabezpieczyć odkrytą warstwę polichromii przed przystąpieniem do właściwych prac dotyczących odnowienia kościoła.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.