Obchody stulecia Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach

27 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach świętowała stulecie placówki. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Skierniewicach powstała z inicjatywy Związku Kolejarzy w 1918r. Początkowo szkoła mieściła się w starym dworcu tuż obok parku, w którym uczniowie spędzali przerwy i mieli lekcje gimnastyki. Jednak lokalizacja miała też swoje wady, jak uciążliwy hałas pociągów, zbyt mała ilość lokali, by pomieścić uczniów.

O początkach szkoły, jej historii, osiągnięciach uczniów i wspomnieniach absolwentów 26 października usłyszało wiele osób. Obchody stulecia szkoły rozpoczęły się Eucharystią, na której zgromadziła się cała społeczność szkolna, absolwenci – wśród których nie zabrakło księży – oraz rodzice, przyjaciele „Czwórki” i zaproszeni goście. Mszy św. przewodniczył i słowo wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz diecezji poświęcił także nowy sztandar szkoły. Poprzedni służył społeczności szkolnej 58 lat. O oprawę liturgii zadbali nauczyciele i uczniowie.

Po Mszy św. goście przeszli do kinoteatru „Polonez”, gdzie przenieśli się w czasie podczas przedstawienia przygotowanego przez uczniów „Czwórki”. Sztuka zachwyciła publiczność. Starannie przygotowana gra światła, dźwięku i obrazu wywołała wiele łez wzruszenia, ale także uśmiechów. Aktorzy przeprowadzili publiczność przez 100 lat istnienia szkoły przywołując ważne wydarzenia, czytając wspomnienia absolwentów, ukazując zdjęcia z kronik szkolnych. Nie zabrakło nastrojowych piosenek, a także efektownych tańców. – Czułam się jak w wielkim teatrze, na najpiękniejszym przedstawieniu. Historia szkoły już jest dobrym scenariuszem, a tak wzbogacona o zdjęcia, filmy w tle, melodie, które poruszały serce….  „Czwórka” zawsze miała zdolnych uczniów, ale dziś byliśmy świadkami widowiska, które mogłoby być grane częściej. Sama przyszłabym jeszcze raz – mówi Anna Kowalewska.

Po przedstawieniu dyrektor szkoły Barbara Karwat wręczyła odznaczenia emerytowanym nauczycielom i byłym dyrektorom szkoły. Sama otrzymała także wiele słów uznania, nagród i upominków z rąk przedstawicieli władz samorządowych, kuratorium oświaty, a także dyrektorów innych skierniewickich szkół. Słowa uznania skierował także bp A. F. Dziuba. – Ta rocznica nie ma swojej nazwy, koloru, bo jak można nazwać inaczej wiek? Pani dyrektor, możemy powiedzieć, że pełni swoją funkcję na przełomie wieku. Życzmy dziś kolejnych jubileuszy, bo od 100 lat szkoła jest na dobrych torach rozwoju, osiągnięć. Niech i przez kolejne lata, a może i wieki trzyma się tych torów – mówił bp Dziuba.

Uroczystość zakończyła się odsłonięciem pamiątkowej tablicy, zwiedzaniem szkoły oraz koncertem „Zostańmy razem” w wykonaniu uczniów.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl