Obchody 79. rocznicy bitwy mszczonowskiej

20 WRZEśNIA 2018
Janusz Szwarocki

Na ścianie Szkoły Podstawowej w Mszczonowie powstał mural. Przedstawia ppłk. Wincentego Wnuka, dowódcę 31 pułku Strzelców Kaniowskich, oraz jego żołnierzy.

Uroczystość odsłonięcia odbyła się 18 września. Przybyli na nią m.in. poseł Maciej Małecki oraz władze gminy z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem oraz Łukaszem Koperskim, przewodniczącym Rady Miasta Mszczonowa. Byli też uczniowie szkół średnich, mieszkańcy, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy” im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich, poczty sztandarowe szkół oraz Solidarności oraz żołnierze 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

– Niech każdy, kto będzie przechodził tą ulicą spojrzy na mural i niech w chwili zadumy wróci pamięcią do tamtych czasów i odda cześć żołnierzom, którzy nie szczędzili krwi, by Polska była wolna – mówił poseł Małecki.

Mural, upamiętniający bohaterów bitwy mszczonowskiej z 1939 r., stworzyli artyści z Fundacji Rosko Art, których patriotyczne prace można znaleźć w wielu polskich miastach. W trzyosobowej ekipie muralistów zaangażowanych w mszczonowskie przedsięwzięcie znaleźli się: Rafał Roskowiński, artysta malarz, pionier współczesnego polskiego muralizmu, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu, Katarzyna Sukus, prezes Fundacji Rosko ART oraz Dominika Stręciwilk, absolwentka lubelskiego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, z którego studentami często współpracuje fundacja.

Inicjatywa stworzenia muralu wyszła od Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa” kierowanego przez Krystynę Lenarczyk. Projekt przy wsparciu burmistrza Mszczonowa oraz posła Małeckiego pomysł udało się szybko zrealizować.

Mural na mszczonowskiej podstawówce nie jest jednak jedynym, który powstał w ostatnim czasie w Mszczonowie. Rafał Roskowiński prowadził też trzydniowe warsztaty z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie.

– Podczas zajęć uczniowie uczyli się doboru odpowiednich zdjęć, wykonywania szablonów i samego malowania – wyjaśnia Mariola Mońko, dyrektor mszczonowskiego liceum.

Efektem prac jest mural, który powstał na ścianie LO. Rękę do jego powstania, dosłownie, przyłożył także poseł Małecki. Autorami większości elementów są licealiści.

Odsłonięcie muralu na budynku podstawówki zwieńczyło obchody 79. rocznicy bitwy mszczonowskiej – zwycięskiego starcia polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej. 11 września 1939 r. Strzelcy Kaniowscy brawurowym nocnym atakiem odbili miasto, zajęte wcześniej przez Niemców.

Hitlerowcy po ponownym wkroczeniu  do miasta zemścili się okrutnie. Między innymi rozstrzelali pod murem kościelnym: proboszcza ks. Józefa Wierzejskiego, burmistrza Aleksandra Tańskiego oraz miejscowego lekarza Stanisława Zarachowicza.

Centrum obchodów rocznicowych była Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela, którą sprawował w niedzielę 16 września ks. Tadeusz Przybylski, dziekan mszczonowski.

Po Eucharystii członkowie GRH „Strzelcy” 31 pSK wraz z harcerzami udali się do grobu, gdzie spoczęły ciała trzech rozstrzelanych mszczonowskich zakładników.

Na przykościelnych błoniach rekonstruktorzy zorganizowali piknik z torem przeszkód dla młodzieży, strzelnicą, wojskową grochówką oraz kiełbaskami z ogniska. Rocznicową niedzielę zakończyli harcerze, którzy poprowadzili nastrojową wieczornicę.

Natomiast w nocy z soboty na niedzielę z lasów okalających Puszczę Mariańską wyruszył Nocny Rajd Śladami Kaniowszczyków. To doroczne wydarzenie na stałe wpisało się w obchody rocznicowe. Ponadto rekonstruktorzy uporządkowali leśną mogiłę nieznanego polskiego żołnierza, który we wrześniu 1939 r. w tym miejscu oddał swe życie za ojczyznę.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej lowicz.gosc.pl