Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego

25 STYCZNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

W niedzielę 22 stycznia w sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu odprawiona została Msza Święta w intencji poległych powstańców styczniowych, po której nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. Józefa Siekierzyńskiego. To jeden z elementów obchodów 160. rocznicy zrywu narodowego, które zaplanowane są na cały 2023 r. na terenie gminy Kutno.

Msza św. odbyła się w kościele św. Wojciecha w Głogowcu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak, który przybliżył wiernym historyczny kontekst wydarzeń poprzedzających wybuch powstania styczniowego, a także przypomniał przebieg powstańczych działań na ziemi kutnowskiej.

O oprawę muzyczną Eucharystii zadbała Orkiestra Dęta Gminy Kutno pod kierownictwem kapelmistrza Tomasza Marciszewskiego. Po Mszy św. muzycy orkiestry przygotowali także uroczysty koncert prezentujący najpopularniejsze piosenki ściśle związane z powstaniem styczniowym i okresem zaborów.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl