Nowi rycerze w Rawie Mazowieckiej

5 LUTEGO 2024
Krzysztof Zwoliński

W niedzielę 4 lutego rawska parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP gościła Ks. Bp. Wojciecha Osiala, który przewodniczył Mszy św. o 10:00, sprawując ją w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin. Jego przyjazd związany był bowiem z uroczystością przyjęcia do tej wspólnoty parafialnej nowych członków a wśród nich Biskupa Wojciecha.

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do wartości jakimi dzisiaj winni kierować się Rycerze Kolumba, którzy nie mogą być jak to tkackie czółenko z czytania mszalnego rzucone na fale morza, które wody niosą gdzie chcą. Mamy stanąć jak rycerze, aby bronić wartości wiary. Ks. proboszcz Bogumił Karp zachęcił wszystkich do modlitwy także za ks. Biskupa, który dokładnie 4 lutego obchodził 9 rocznicę swoich święceń biskupich. Z tej okazji przedstawiciele parafii złożyli bp. Wojciechowi życzenia.

Po Mszy św. odbył się obrzęd przyjęcia ks. Biskupa oraz dwóch innych kandydatów do rawskiej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Ceremonię poprowadził Delegat Stanowy – brat Krzysztof z Tomaszowa wraz z dwoma innymi rycerzami z tamtejszej Rady. Nad całą uroczystością czuwał Wielki Rycerz rawskiej Rady p. Daniel Koska.

Po ceremonii wszyscy spotkali się w Kawiarni parafialnej, aby przy kawie i cieście porozmawiać z ks. Biskupem o sprawach Kościoła i wspólnot parafialnych.

 

Kilka słów o Rycerzach Kolumba.

W październiku 2020 r. został beatyfikowany ks. Michael McGivney – pochodzący z irlandzkiej wielodzietnej rodziny mieszkającej w Ameryce. Widząc biedę i desperację swoich wiernych, których protestancka większość traktowała jako ludzi gorszej kategorii, postanowił zorganizować mężczyzn, aby stanowili w swoim środowisku siłę wiary i wzajemnej pomocy. W taki sposób powstał w Stanach Zjednoczonych ponad 100 lat temu zakon Rycerzy Kolumba. Obecnie prawie 2 miliony mężczyzn z całego świat tworzy tę katolicką wspólnotę, która oddana jest służbie Kościołowi, a jej zadaniem jest pogłębianie wiary, pomoc w inicjatywach duszpasterskich i materialnych w parafii oraz wspólnym działaniu i wzajemnym wspieraniu się. Zaangażowanie społeczne, w duchu wartości chrześcijańskich, jest wyróżniającą cechą Rycerzy Kolumba, którzy swoje talenty i czas poświęcają służbie Kościołowi, lokalnej wspólnocie, rodzinie, młodzieży i braciom rycerzom. Wspierają też powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz jasno stoją po stronie obrony życia każdego dziecka. W 2005 r. na prośbę ówczesnego Papieża Jana Pawła II Rycerze Kolumba przybyli do Polski i tu już rok później zaczęły powstawać pierwsze wspólnoty zwane radami. Obecnie w Polsce są 74 rady i ponad 3500 rycerzy.

 

Historia Rycerzy Kolumba w rawskiej parafii.

W obecności Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby 26 czerwca 2021 r. oficjalnie rozpoczęła w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP swoje funkcjonowanie Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Diecezji Łowickiej. Jej początki były w 2019 r. kiedy to ks. Bp. Andrzej Dziuba zwrócił się z prośbą do ks. proboszcza Bogumiła Karpa, aby w rawskiej parafii utworzyć pierwszą w diecezji wspólnotę Rycerzy Kolumba. Ks. Proboszcz wraz z grupą zaangażowanych w parafii mężczyzn podjął tę ideę i rozpoczęła się dwuletnia droga formacyjna. W jej trakcie przyjmowano kolejne grupy nowych rycerzy. Po dwóch latach pracy wspólnota rycerzy rozrosła się do grona 21 członków, co pozwoliło, aby otrzymać status niezależnej rady.

Pomimo krótkiego okresu działania rawscy rycerze już na stałe wpisali się w życie parafii i miasta nie tylko poprzez modlitwę i zaangażowanie duszpasterskie, co także przez podejmowane działania na rzecz potrzebujących.

Na czele Rawskiej Rady stoi p. Daniel Koska, który już kolejny raz został wybrany na Wielkiego Rycerza. Rawska Rada której patronem jest Święty Maksymilian Maria Kolbe stanowi z kolei 17753 radą Rycerzy Kolumba na świecie.

Zapraszamy nowych kandydatów. Do obecnych tu mężczyzn kierujemy apel – Panowie! ruszcie się i stańcie w wyłomie, aby świadczyć o wierze i o swoim przywiązaniu do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

 

Tekst i zdjęcia: ks. Bogumił Karp