Noc Świętych w kościele św. Jakuba Apostoła w Głownie

2 LISTOPADA 2018
Janusz Szwarocki

Po raz pierwszy Noc Świętych odbyła się w Głownie. Nabożeństwo w kościele św. Jakuba Apostoła poprzedziła procesja z relikwiami, która wyruszyła z kaplicy szpitalnej.

W korowodzie w wigilię Wszystkich Świętych wzięli udział przedstawiciele parafii dekanatu głowieńskiego, którzy przywieźli ze sobą relikwie. Modlitewne czuwanie w szpitalnej kaplicy św. Rity rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu do Ducha Świętego. Następnie wyruszyła procesja.

Za krzyżem jako pierwsza niesiona była figurka Matki Bożej, następnie relikwie św. Faustyny, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. o. Pio, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Józefiny Bakhity, św. Magdaleny z Canossy, bł. Ignacego Kłopotowskiego, bł. Franciszki Siedliskiej, bł. Marii Stelli i 10 Towarzyszek oraz relikwiarz Wszystkich Świętych (stary relikwiarz z parafii w Waliszewie, z relikwiami nieznanych świętych).

Osobie niosącej relikwiarz towarzyszyły dwie trzymające zapalone czerwone znicze. Za nimi podążały dzieci z biało-czerwonym różańcem zrobionym z balonów. To nawiązanie do barw narodowych. Korowód był dobrze słyszalny. Idący w przemarszu włączali się w śpiew prowadzony przez scholę. W procesji wiernym towarzyszyli kapłani parafii z dekanatu.

Na stopniach świątyni św. Jakuba Apostoła procesję powitał ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński. Przy wejściu dwa anioły (dziewczęta w przebraniu) wręczały zwinięte w rulonik fragmenty Pisma Świętego. Wnętrze kościoła oświetlone było w narodowych barwach. Akcenty patriotyczne nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Procesyjne wniesienie relikwii na ołtarz poprzedziła liturgia słowa z wyznaniem wiary, wyrzeczeniem się zła i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Wprowadzeniu relikwiarzy towarzyszyła krótka prezentacja postaci świętych i błogosławionych. Następnie odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Pod koniec litanii na ołtarzu ustawiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Odbyła się adoracja.

Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem rozstrzygnięto konkurs na dla dzieci na przebranie się za świętego.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl