Narodowe Święto Niepodległości w Kutnie

12 LISTOPADA 2018
Janusz Szwarocki

Z wielkim rozmachem obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Kutnie. Po dziękczynnej Mszy św. odbył się przemarsz na Plac Piłsudskiego.

Dziękczynną Eucharystię za 100 lat polskiej niepodległości sprawował w kościele św. Wawrzyńca ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

Przybyłych na Mszę św. powitał dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski. Modlili się włodarze miasta, powiatu i gminy Kutno, przedstawiciele parlamentu i służb mundurowych.

Stawiły się liczne poczty sztandarowe, kompania honorowa 1 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej, pododdział honorowy I LO PUL im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie, harcerze, zuchy a także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Oprawę Mszy św. uświetniła orkiestra górnicza z Konina.

– Rzeczpospolita to rzeczywistość wypracowana, wymodlona i wywalczona. Nie twórzmy podziałów wśród jej twórców, doceńmy wszystkich – mówił w homilii biskup łowicki

Po Eucharystii nastąpił przemarsz ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Drogę oświetlali harcerze pochodniami, na których płonął ogień z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pochód otwierali rekonstruktorzy w wojskowych pojazdach.

Na placu przy wciąganiu biało-czerwonej flagi na maszt odśpiewano hymn państwowy. Chór dzieci z kutnowski szkół śpiewał pieśni patriotyczne. Obył się Apel Poległych z salwą honorową. Przemawiał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

Modlitwę za ojczyznę poprowadził biskup Dziuba. Na wstępie przekazał zebranym pozdrowienia i błogosławieństwo od papieża Franciszka, z którym spotkał się w minionym tygodniu.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego i pokazem sztucznych ogni.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl