Modlili się za zamordowanego proboszcza

17 SIERPNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W niedzielę 9 sierpnia w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej podczas Mszy św. dziękowano za życie, posługę i świadectwo wiary śp. ks. Wacława Zienkowskiego, rawskiego proboszcza zamordowanego w niemieckim obozie Sachsenhausen.

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Wacława Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Z pasterzem diecezji modlili się ks. Bogumił Karp, dziekan i proboszcz rawski, a także pochodzący z parafii ks. Michał Wasilewski i ks. Grzegorz Grzymkiewicz. W liturgii uczestniczyli także przedstawiciele rodziny ks. Wacława, poczty sztandarowe, Rycerze Kolumba oraz przedstawiciele władz miejskich na czele z Piotrem Irlą, burmistrzem, i władz powiatowych, reprezentowanych przez Józefa Matysiaka, starostę. O oprawę liturgii zadbał chór parafialny Nazaret.

Przed Eucharystią zaprezentowano krótką notę biograficzną ks. Zienkowskiego. Następnie pod upamiętniającą go tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicz.

W homilii bp Dziuba podkreślał, że ks. Wacław niósł orędzie Chrystusa nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia.

Na zakończenie Eucharystii bp Dziuba zwrócił się z gorącą prośbą do wiernych o spisanie i odszukanie pamiątek po dawnym proboszczu i przekazaniu ich kopii parafii. Po raz pierwszy została odmówiona modlitwa o beatyfikację ks. Zienkowskiego.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.