Młodzieszyn. Publikacja o parafii

3 LUTEGO 2020
Krzysztof Zwoliński

Parafia w Młodzieszynie doczekała się publikacji. Autorem książki „Parafia Młodzieszyn. Historia Mojego Kościoła” jest Jarosław Duplicki. Ponad 400 egzemplarzy rozeszło się w ciągu kilku dni. A ci, którym nie udało się jej zdobyć, czekają na dodruk.

W prezentacji książki uczestniczyło około 200 gości, w tym m.in. wiceminister aktywów państwowych poseł Maciej Małecki, wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa, a także ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz opisanej parafii. Na widowni nie zabrakło druhów OSP, z którymi J. Duplicki uczestniczy w akcjach.

W publikacji Jarosława Duplickiego czytelnicy znajdą nie tylko wspomniane opisy dawnych i obecnych zabytków i obiektów parafialnych, ale także prezentacje sylwetek ostatnich proboszczów, relacje świadków, wspomnienia budowniczych. Na kartach książki autor opisał wydarzenia związane m.in. z długą historią, a także fakty z dwudziestolecia międzywojennego, z okupacji czy budowy ostatniej świątyni. Miłośników historii zapewne zaciekawi opis starej dzwonnicy, która w czasach II wojny światowej została zamieniona na więzienie, w którym przetrzymywano i mordowano mieszkańców, czy wspomnienie wydarzenia związanego z wykonaniem wyroku na oficerze niemieckiej żandarmerii wojskowej.

Autor zapowiada, że jeszcze w tym roku pojawi się także druga część publikacji, będąca kontynuacją opisanych już dziejów parafii.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.