Miłość motorem napędowym

27 MARCA 2023
Krzysztof Zwoliński

Trwa Wielki Post, czas intensywnego wsłuchiwania się w słowo Boże i konfrontowania z nim swojego życia.

Wierni z parafii św. Stanisława w Skierniewicach mogą mówić o wyjątkowym wyróżnieniu, bowiem głoszący rekolekcje o. Tomasz Samulnik, dominikanin, od niespełna 2 lat pracujący w Kijowie, postanowił tu odpocząć i nabrać sił. – Przyjechałem głosić Chrystusa, przepowiadać Jego Ewangelię, jego słowo, ale też przyjechałem, by odpocząć i zaczerpnąć głoszenia parafian ze Skierniewic, którzy – mam wrażenie – dużo bardziej głosili mi nauki swoją postawą niż ja im swoim słowem. To oni mnie nieśli – wyznał o. Tomasz.

Przez te 4 dni kaznodzieja nauki oparł na liturgii Kościoła. Pierwszego dnia, zatrzymując się przy Ewangelii opowiadającej o niewidomym od urodzenia, którego Jezus uzdrowił, rozważał dwa podejścia – Jezusa i faryzeuszów. Drugiego dnia wiele miejsca zostało poświęcone lękowi. Inspiracją do rozważań było zdanie wypowiedziane przez anioła do św. Józefa: „Nie bój się”. Kolejnego dnia wierni usłyszeli o niewidomym od urodzenia. Ostatniego dnia rekolekcji wierni usłyszeli o kłamstwie, które często jest zaszczepione w sercu ludzkim, które przyczynia się do przekonania, że jesteśmy bezwartościowi, że jesteśmy niemal jak przedmioty, którymi można się pobawić.

Warto podkreślić, że kapłan na rekolekcje do parafii przywiózł ze sobą książkę, którą zredagował, opracował oraz opatrzył wstępem, a która dla wielu parafian może być podpowiedzią, jak zbudować w codziennym życiu, w obliczu cierpień, spraw, które nas przytłaczają, ale i radości, głęboką relację z Bogiem – „Wiara. Nadzieja. Miłość. Przewodnik po życiu chrześcijańskim” autorstwa Benedykta XVI.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl