Matka, po koncercie w Kiernozi
_(…) Gdy grunt usuwa się jak kładka_
Jest wtedy ktoś, kto trwa do ostatka
Ktoś, kto nie umie zdradzić – Matka
I serce jej, najczystsze z serc (…)
Julian Tuwim
Matki nikt nie zastąpi
Matka to najważniejsza osoba dla każdego człowieka. To dzięki niej przychodzimy na świat, to ona, najczęściej, uczy nas, jak przejść przez życie. Dzień matki obchodzimy 26 maja. To takie wyjątkowe święto, które powinno trwać okrągły rok. Piszemy wiersze, śpiewamy piosenki, rysujemy laurki dla matki i o matce.
Poeta Jerzy Seklecki, wirtuoz fortepianu i organów Robert Grudzień, bas Andrzej Pachnicki, to trzej panowie, którzy bez trudu namówili do współpracy_ Izabelę Kubiak,_ dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Wspólnie z wychowankami przygotowali program pod tytułem „Matka w muzyce i poezji”. Było poważnie, refleksyjnie i wzruszająco, ale też zabawnie. W związku z trwającą już ponad dwa miesiące okrutną wojną w Ukrainie, słowa pieśni i wierszy nabrały szczególnego znaczenia.
Wyobraźnia podsuwała sceny grozy, zaniepokojenia, smutku i czułości. Szczególne poruszenie wywołał wiersz „Rosyjska matko”, poruszający apel do sumienia kobiety, której dziecko sieje śmierć w Ukrainie.
Uśmiech na twarzach wywołali chłopcy z MOS-u, prezentujący zabawne mini skecze. Ale byli też refleksyjni młodzi artyści, którzy wierszem i piosenką nawiązali do sedna koncertu.
Swoje pięć minut miały też lokalne poetki – Zuzanna Sieczkowska i Elżbieta Okraska, do których dołączyła Wanda Dragan, autorka publikacji, z gatunku regionalnej historii ziemi iłowskiej.
Niespodziankę sprawiła Ewa Grzywacz, wychowawczyni Z Załuskowa i Kiernozi, brawurowo wykonując a cappella piosenkę Violetty Villas pod tytułem „Do ciebie mamo”.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi to dom dla blisko 70 chłopców w różnym wieku. Gościli oni koleżanki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Załuskowa i wychowanków Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie. Wszystkie tego typu ośrodki mają za zadanie przystosować dzieci i młodzież do codziennego życia.
Zwyczajność, posiłki, sprzątanie, integracja, umiejętność opanowywania emocji, to bardzo ważne. Obcowanie z kulturą, ze sztuką to bardzo dobry kierunek ku temu, by młodzi ludzie mogli zobaczyć, co w życiu ma znaczenie.
Tekst i zdjęcia: Robert Grudzień