Łowickie Żniwa w Maurzycach

23 LIPCA 2018
Janusz Szwarocki

„Zachowajmy zwyczaje naszych ojców”

W niedzielę 22 lipca w muzeum wsi łowickiej w Maurzycach zorganizowano Łowickie Żniwa.

Rozpoczęła je Msza Św. koncelebrowana w zabytkowym kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił Bp Wojciech Osial.

„ Pan Bóg był wpisany każdego dnia w życie Księżaka”

Bp Wojciech przywołał historyczne sceny z życia, ukazując, jak mocno obrzędy ludowe były i nadal są związane z Panem Bogiem.

Po Mszy św. w jednej z zagród Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” zaprezentował obrzęd żniw. Członkowie zespołu, ubrani w stroje żeńców odgrywali scenki rodzajowe, ukazujące przygotowania do żniw, ich przebieg i zakończenie. Wśród nich nie zabrakło Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata. Po koszeniu żeńcy w jednej z zagród przybliżyli gościom zakończenie żniw, które nie mogło odbyć się bez jadła, picia i łowickiego muzykowania.

Następnie wszyscy udali się do amfiteatru, gdzie na scenie pod strzechą, prezentowały się zespoły ludowe z Podhala,  Sierakowic, Świdnicy oraz zespół „Blichowiacy”, który w tym roku obchodzi 70- lecie istnienia.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki