Krzyż znakiem miłości

15 WRZEśNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w łowickiej bazylice katedralnej wszystkie Msze św. sprawowane były nie w głównym ołtarzu, a w kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Mszy św. o godzinie 9.00 przewodniczył ks. Michał Wasilewski, zaś homilię wygłosił ks. Brunon Dąbrowski. Na progu homilii kaznodzieja mówiąc o krzyżu, wskazał najpierw na największe odznaczenia – krzyże – przyznawane żołnierzom, ludziom zasłużonym i oddanym jakiejś sprawie.

Na zakończenie Eucharystii wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami krzyża świętego, które, na co dzień przechowywane są w skarbcu katedralnym.

Po Mszy św. jeszcze przez dłuższą chwilę wierni modlili się przed krucyfiksem z około 1575 r. Liczne wota, umieszczone wokół krzyża, świadczą o cudach i łaskach, jakich na przestrzeni wieków doświadczali modlący się tu łowiczanie.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.