Konkursu Wiedzy Religijnej o Świętych – w Pukininie

17 LISTOPADA 2017
Damian Pietrzak

W Szkole Podstawowej w Pukininie odbył się finał III Gminnego Konkursu Wiedzy Religijnej o Świętych „Święci Pastuszkowie z Fatimy”.

 
W konkursie wzięli udział uczniowie podstawówek z terenu gminy Rawa Mazowiecka – w Starej Wojskiej, Kurzeszynie, Boguszycach i Pukininie. Głównym organizatorem była placówka w Pukininie. Patronat objęła rawska parafia ojców pasjonistów.

Celem było przybliżenie dzieciom postaci świętych Hiacynty i Franciszka, ukazanie ich jako wzorów do naśladowania oraz zapoznanie z przesłaniem objawień fatimskich w związku ich setną rocznicą.

Młodsze dzieci z klas I-III wykonywały prace plastyczne w dowolnej formie. Starsi uczniowie z klas IV-VII musieli wykazać się wiedzą. W obu kategoriach najpierw odbył się etap szkolny. 5 najlepszych prac plastycznych z każdej szkoły oraz 3 najlepszych uczniów biorących udział w konkursie wiedzy zakwalifikowano do finału.

Rozstrzygniecie odbyło się 16 listopada w szkole w Pukininie. W obu kategoriach o przyznaniu nagród decydowało jury. Inny skład w kategorii plastycznej i inny w kategorii wiedzy o świętych pastuszkach. Połączyła je osoba o. Jerzego Chrzanowskiego CP, pasjonisty z rawskiego klasztoru.

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu wiedzy, pisali test składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Okazało się, że odpowiedzi na tę drugą formę pytań miały decydujący wpływ na końcową kolejność. Zwyciężyła Aleksandra Pękacz, uczennica VII klasy w Szkole Podstawowej w Starej Wojskiej.
Wyniki konkursu wiedzy

W konkursie plastycznym I nagroda przypadła Aleksandrze Bachurzewskiej, uczennicy klasy II w Szkole Podstawowej w Kurzeszynie.

W oczekiwaniu na wyniki finaliści obejrzeli film „Objawienia maryjne”. Organizatorzy zapewnili też obiad. Ogłoszenie wyników poprzedził krótki program artystyczny. Nagrody i dyplomy wręczali o. Chrzanowski, dyrektor Szkoły w Pukininie Lilla Błaszczyk oraz Ewa Gabryszewska-Nogaj, katechetka z tej szkoły odpowiedzialna za konkurs.
– Jesteśmy maleńka szkołą, ale myślę, że po rozbudowie, przyszła edycja konkursu zgromadzi większa liczbę uczestników, bo będziemy mieli, gdzie ich przyjąć. Jest ciasno, ale zawsze wszystkich serdecznie gościmy i cieszymy się, że razem coś robimy, bo razem zawsze idzie się lepiej – mówiła dyrektor Błaszczyk.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.