Koncert o pokój w Sannikach i Pacynie /29.5.2022/

8 CZERWCA 2022
Krzysztof Zwoliński

Kolejny raz organizatorzy cyklu koncertów kościelnych stanęli na wysokości zadania. „Zrozumieć niepodległą” to ogólnopolski projekt, polegający na spotkaniach z historią i sztuką w ramach XXXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa. Dyrektorem festiwalu jest Robert Grudzień, który wspólnie z innymi artystami i ludźmi dobrej woli, tworzy wydarzenia na wielką skalę.

Są to koncerty w miastach, miasteczkach i w całkiem niedużych wsiach. Wszystko zależy od szczęśliwych zbiegów okoliczności, ludzkiej życzliwości. W ostatnią majową niedzielę szczęście mieli parafianie Pacyny i Sannik. Dwa koncerty jednego dnia – najpierw o 10 rano w kościele w Pacynie, potem o 17 w sannickiej świątyni.  Z okazji dnia matki, pod hasłem „Podaj rękę Ukrainie” wystąpili artyści ukraińscy i polscy: sopranistka Julia Matiyczuk i skrzypaczka Natalia Kozub, znany aktor Jerzy Zelnik, Zuzanna Szarow, uczennica szkoły w Sannikach, Anastazja Halias – śpiew i Marta Majewska – saksofon, uczennice szkoły w Pacynie, Andrzej Pachnicki, koordynator koncertów i śpiewak operowy, Jerzy Seklecki, sochaczewski poeta.

Akompaniowali akordeonista Marek Róg wraz z Kwartetem Przyjaciół oraz pianista i organista Robert Grudzień, autor projektu, kompozytor.

Honorowym patronatem objęła koncerty Maria Wróblewska, wicestarosta gostyniński. Wszelkiej pomocy udzielili Jacek Studziński oraz proboszcz parafii w Pacynie, ksiądz Zbigniew Ciechomski oraz proboszcz parafii w Sannikach, ksiądz Andrzej Sałkowski.

Z kościołów po mszy niemal nikt nie wyszedł, za to przybyły kolejne osoby. – Po ponad roku doświadczeń, mogę spokojnie powiedzieć, że takie koncerty, koncerty, które jednoczą ludzi, są naprawdę potrzebne. Nie każdy może pójść do teatru czy opery, do kościoła wejdzie każdy.

–powiedział Robert Grudzień, główny organizator i dyrektor przedsięwzięcia.

Szczególnym akcentem tych majowych koncertów było wypuszczenie symbolicznych białych gołębi pokoju, by go niosły w Ukrainie i na całym świecie. Artyści, wspólnie z gośćmi posadzili też dęby pokoju w obu parafiach.

Z rozmów w kuluarach, również po wcześniejszych koncertach, jasno wynika, że wszyscy oczekują kolejnych wydarzeń tego typu.

Tekst: Mariusz Chajski

Zdjęcia: Jacek Studziński, Mariusz Chajski