Kompina. Pamięć o bohaterach

12 LISTOPADA 2021
Krzysztof Zwoliński

W gminie Nieborów rok 2021 jest rokiem pamięci o bohaterach. W Kompinie, po gruntownym remoncie, uroczyście otwarto cmentarz wojenny z 1939 roku, na którym w 24 kwaterach pochowanych jest ponad 300 żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście, a także rodziny, których przodkowie przelali krew za ojczyznę. Organizatorem była gmina Nieborów, która zrealizowała renowację cmentarza. Oprawę uroczystości zapewniły wojskowa asysta honorowa 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrzne, strażacka orkiestra dęta z Bełchowa oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty z Łowicza.

Patriotyczno-religijne wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala, sprawowana w świątyni będącej świadkiem walk z września 1939 roku.

Po Mszy św. na cmentarzu wojennym odbył się apel poległych. Złożono też kwiaty i zapalono znicze. Przypomniano historię bitwy, wydarzenia z września. Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza oddało salwę honorową.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl