Katecheza szkolna inaczej, czyli rekolekcje wielkopostne

4 KWIETNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

Po kilku latach pandemii młodzież z ZSP nr 2 w Łowiczu miała okazję uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. W tym roku ksiądz proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu Robert Kwatek zorganizował je w terminie 29.03 – 31.03.2022 r. Uczniowie wsłuchiwali się w treści głoszone przez ks. Roberta Błaszczyka. Warto nadmienić, że na  tegoroczne rekolekcje wielkopostne do „Wawelu Mazowsza” przybyli uczniowie wraz ze swoimi katechetami, nauczycielami, wychowawcami z trzech szkół ponadpodstawowych z terenu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu: ZSP 2, ZSP 1 oraz ZSP 4.

Rekolekcje wielkopostne to nie tylko czas przygotowania się do najważniejszego święta dla chrześcijan, jakim jest Wielkanoc, ale również czas przemiany, odzyskania, ugruntowania lub nabycia duchowego żaru, wsłuchania się w słowo Boga, skorzystania z sakramentu pokuty, dawania świadectwa swojej wiary, odświeżenia i przypomnienia sobie nauki Kościoła, nawiązania na nowo relacji z Bogiem.

W czasie trzech dni strawy duchowej rekolektanci mogli zastanowić się nad tym, czy identyfikują się z Jezusem, w którego wierzą, i jakie wynikają z tego konsekwencje, doświadczyć jego przyjacielskiej bliskości, rozwinąć się duchowo, jak również uczestniczyć w mszy św., tworząc wspólnotę eucharystyczną z kolegami i koleżankami z innych szkół.

„Treści głoszone przez księdza rekolekcjonistę były bardzo interesujące. Po wypowiedziach moich kilku kolegów jest jeden wniosek –  każdy z nich znalazł coś dla siebie. Od żadnego z nich nie usłyszałem, że był to czas stracony” – podsumowuje Michał Kacprzak, uczeń blichowskiej szkoły.

Tekst i zdjęcia: Piotr Sumiński