Jubileusz 40-lecia Zakładu Karnego w Łowiczu

26 MAJA 2018
Janusz Szwarocki

25 maja w Bazylice Katedralnej Mszy Św. dziękczynnej, w rocznicę 40 – lecie istnienia Zakładu Karnego w Łowiczu, przewodniczył Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba.

Eucharystię poprzedziło uroczyste wprowadzenie Pocztu Sztandarowego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi.

Słowa prośby o sprawowanie Liturgii w intencji funkcjonariuszy, pracowników, emerytów służby więziennej, oraz ich rodzin i zmarłych skierował płk Krzysztof Sznicer.

Pierwsze czytanie (Dz. 16, 22-34) przeczytał Ernest Polit, psalm responsoryjny zaśpiewał Piotr Kapusta, zaś Ewangelię odczytał Ks. Robert Kwatek.

Kolejnym punktem była wygłoszona homilia, w której Biskup Ordynariusz podziękował „za to dobro, które rodzi się w trudzie posługi penitencjarnej. Dobro, które jest trudne, bo rodzi się w konfrontacji ze złem. Zakład karny zawsze będzie szczególnym miejscem odpowiedzialności społecznej. Będzie odpowiedzialnością za dobro ojczyzny, za dobro rodziny i za dobro każdego człowieka”.

Wezwania w modlitwie wiernych przeczytali Magdalena Graczyk, oraz Mariusz Kapusta.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz pododdziału reprezentacyjnego Służby Więziennej na dziedziniec łowickiego muzeum, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki