Jasełka w Dębowej Górze

22 GRUDNIA 2017
Damian Pietrzak

W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dębowej Górze wystawione zostały jasełka na góralską nutę z elementami współczesności.

Przedstawienie to rozmowa nastolatek, które chcą wytłumaczyć koleżance, na czym polega istota świąt Bożego Narodzenia. Zaczynają od stworzenia świata, mówią o pierwszych ludziach, ich grzechu, wygnaniu z raju i tęsknocie za Bogiem. Opowiadają o zwiastowaniu i o spisie ludności oraz o narodzeniu Jezusa w Betlejem, o pasterzach, co spali w polu, i o Trzech Królach, którzy przybyli z odległych krain, by złożyć pokłon Dziecięciu.

Opowiadanie nastolatek ilustrowane było grą aktorską przeplataną kolędami śpiewanymi przez szkolny chór. Pasterze w góralskich stylizacjach, idąc do stajenki, grali na fletach, a składając Jezusowi dary, odtańczyli góralski taniec. W strojach góralskich wystąpiły także chórzystki.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z różnych klas, ci, którzy sami zadeklarowali chęć wystąpienia w jasełkach. Nad przygotowaniem młodych artystów oraz scenariuszem, dekoracjami i kostiumami czuwały Jolanta Świderek i Beata Paczkowska, wspomagane przez Dorotę Mozgę i Ewę Pejską. Życzenia złożyli uczniowie, dyrektor szkoły oraz goście, którzy licznie przybyli na przedstawienie.

Na zakończenie odśpiewano kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i podzielono się opłatkiem.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.