IV Tum Jest

16 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

Po raz czwarty w parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie łęczyckim odbędzie się wydarzenie modlitewno-historyczne Tum Jest.

Pod murami pradawnej świątyni powstanie obozowisko, które parafian i gości przeniesie w czasy średniowiecza. W archikolegiacie, pamiętającej królów i dostojników kościelnych, historii będzie można nie tylko dotknąć, ale także posmakować, kosztując dawnych potraw. Wydarzenie, którego organizatorami są gmina Góra św. Małgorzaty oraz parafia NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie, honorowym patronatem objęli łowiccy biskupi Andrzej F. Dziuba i Wojciech Osial, a także marszałek województwa łódzkiego.

W świątyni, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha, przez cały dzień będzie wiele okazji do modlitwy, refleksji, zadumy, a także poznawania historii. O godz. 10 rozpocznie się spotkanie ze średniowieczem. Przybyli będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach tkackich, własnoręcznie wybić pieczęć, obejrzeć popisy kuglarzy, a także pokazy średniowiecznych walk. Rekonstruktorzy zaprezentują także wydarzenia z epoki. Będzie można poznać tajniki garncarstwa i kaligrafii. Niemałą atrakcją będą tańce z chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa oraz koncert muzyki średniowiecznej. Zaplanowano też pokaz sportowych samochodów i zjazd motocyklistów.

Gwardia Gryfa zaprezentuje tańce z chorągwiami. Gwardia Gryfa zaprezentuje tańce z chorągwiami.
MARCIN KOWALIK /FOTO GOŚĆ
Podczas wydarzenia odbędzie się także III Zjazd Wojciechów, mężczyzn noszących to imię. Wśród przybyłych nie zabraknie bp. Wojciecha Osiala. Wydarzenie TumJest to nie tylko spotkanie z historią i tradycją, ale także wpatrywanie się i czerpanie z wiary ojców. – W okresie średniowiecza ideały rycerskie były istotne, teraz chyba sprawa honoru trochę się rozmyła, ale wtedy była bardzo ważna – mówi ks. Piotr Nowak. – Być rycerskim oznacza strzec honoru, być prawdomównym, bronić słabszych, kochać ojczyznę. Chciałbym, by te wartości były także dziś ważne dla wszystkich diecezjan, zwłaszcza mężczyzn. Wszystkich, którzy chcą odkrywać tożsamość mężczyzny, którzy chcą się dowiedzieć, jak nie dać się kształtować przez okoliczności, którzy chcą posmakować wiary w męskim wydaniu, zapraszam do Tumu. Nosisz spodnie, więc walcz o wiarę – dodaje ks. Nowak.

W centrum tumskiego wydarzenia znajdzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Osiala. Podczas liturgii nastąpią odnowienie przyrzeczeń sakramentu bierzmowania oraz modlitwa za ojczyznę. Późnej, o godz. 15, zostaną odmówione Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Litania do św. Wojciecha, zakończona zawierzeniem mężczyzn temu świętemu.

Proboszcz tumskiej parafii marzy, by każdego 1 maja w Tumie odbywały się doroczne spotkania mężczyzn.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.