IV TUM JEST – ODKRYJ, POCZUJ, SMAKUJ ŚREDNIOWIECZE – zjazd średniowiecza

3 KWIETNIA 2019
ks. Łukasz Antczak

Pełne radości i modlitwy spotkanie przyciąga nie tylko mieszkańców parafii, ale również gości z całego powiatu i regionu. Na polanie przed archikolegiatą powstaje corocznie (od 2016 r.) obozowisko, gdzie tutaj w Tumie Łęczyckim przez jeden dzień tętni średniowieczne życie.

Spotkanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą odkryć tożsamość swojej wiary i dziękować za nią w miejscu obecności św. Wojciecha. Odbędzie się IV Zjazd Wojciechów. Mężczyźni i przybyli pielgrzymi do Tumu zawierzą swoje sprawy św. Wojciechowi. Patronatem swoim to wydarzenie objęli: J.E ks. Bp Andrzej F. Dziuba, J. E ks. Bp Wojciech Osial,, Marszałek województwa łódzkiego.

Hasłem spotkania są słowa: Wojciech – w mocy Bożego Ducha. Dziś trzeba być rycerzem wiary. Będzie można wziąć udział w warsztatach tkackich, własnoręcznie wybić pieczęć, obejrzeć popisy kuglarzy czy też wykonać naczynia wzorowane na historycznych średniowiecznych. Można również poćwiczyć kaligrafię oraz spróbować kawę po saraceńsku. XII- wieczne rzemiosło, stroje, muzyka, namioty, potrawy gotujące się na wolnym ogniu i waleczni rycerze.

Swoje stoiska wystawiają mieszkańcy każdej miejscowości wchodzącej w skład parafii. Dużym powodzeniem cieszą  się przysmaki, które oferują,  w tym „wojcieszki” – ciastka upieczone specjalnie na to wydarzenie. Nigdy nie zawiedli też motocykliści. Kilka grup z różnych miejscowości utworzyło zlot. Pojawiły się również zabytkowe samochody.

 

IV TumJest – dumni z przeszłości

– 01 maja 2019 r.

 

10.00 powitanie, rozpoczęcie spotkania ze średniowieczem

10.10 życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa; Bractwo Rycerskie Chorągwi Toruńskiej

10.50 sztuki kuglarskie, prezentacje średniowiecznych walk, muzyka, wydarzenia z epoki

11.00 tajemnice archikolegiaty – zwiedzanie z przewodnikiem /co godzina/

11.30 Gwardia Gryfa – tańce flagowe

12.00 barwy orkiestr strażackich

12.15 konferencja: Wojciech- w mocy Ducha Świętego – Bądź bogatszy w wiarę

12.30 wprowadzenie relikwii św. Wojciecha z Gniezna

12.35 uroczysta Msza św. ku czci św. Wojciecha, odnowienie przyrzeczeń sakramentu bierzmowania, modlitwa za Ojczyznę

13.30 Viatores- koncert muzyki średniowiecznej

14.00 Gwardia Gryfa – tańce flagowe

14.30 życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa; Bractwo Rycerskie Chorągwi Toruńskiej.

15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, litania do św. Wojciecha, zawierzenie mężczyzn św. Wojciechowi – nosisz spodnie, więc walcz o wiarę.

15.30 sztuki kuglarskie, prezentacje średniowiecznych walk, muzyka, wydarzenia z epoki

16.00 koncert muzyczny orkiestry BLASKAPELLE ze Świebia

17.00 zakończenie spotkania ze średniowieczem

Spotkaniu towarzyszyć będzie szereg zajęć o charakterze historycznym z elementami działań artystycznych.  To okazja by odkryć przeszłość z bliska. Przybędą motocykliści, oraz odbędzie się pokaz klasyków. Będą kramy regionalne z jadłem swojskim, będzie wspólne plenerowe gotowanie żuru połączone z degustacją.

Dzięki prostym gestom i przedmiotom, możemy lepiej zrozumieć treści naszej wiary.  Bądźmy w Tumie razem. Organizatorem jest parafia NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie oraz Gmina Góra św. Małgorzaty.

ks. Piotr Nowak

Proboszcz