II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego

28 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

W Łowiczu odbył się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. W przesłuchaniach wzięło udział 12 zespołów z całej Polski.

W Łowiczu odbył się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. W przesłuchaniach wzięło udział 12 zespołów z całej Polski.

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. dr hab. Jerzy Rachubiński, który w tym roku, ze względu na problemy zdrowotne, nie przybył do Łowicza. Przesłuchania rozpoczęły się 27 października. Od rana w Muzeum Łowickim trwały ćwiczenia, próby, a także występy. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: przewodnicząca – prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, prof. dr hab. Anna Domańska, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon, dr hab. Michał Sławecki. Wykonaniom przysłuchiwał się także ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, który typował zespół do Nagrody Specjalnej Biskupa Łowickiego.

W trakcie przesłuchań zaprezentowały się:

 • Chór Żeński „Con Cuore” (Łódź), dyr. Aleksandra Ryłko-Sutowicz
 • Chór Młodzieżowy „Cabti” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena (Włocławek), dyr. Marian Szczepański
 • Chór „Alecantare” (Zamość), dyr. Barbara Rabiega
 • Kwartet Wokalny „Beryllium” (Kraków), dyr. Magdalena Rabiega
 • Chór Młodzieżowy „Gregorianum” (Warszawa), dyr. Berenika Jozajtis
 • Chór Kameralny „Amici” (Łomża), dyr. Anna Kurowska
 • Stowarzyszenie Chór „Parati Semper” (Świecie), dyr. Katarzyna Przybylska
 • Chór Kameralny „Koe” (Sokołów Podlaski), dyr. Aneta Mroczek
 • Chór „Pro Vocalis” (Poznań), dyr. Joanna Piech-Sławecka
 • Chór Kameralny „Con Brio” (Oborniki), dyr. Urszula Grzęda
 • Jędrzejowski Chór Miejski (Jędrzejów), dyr. Małgorzata Banasińska-Barszcz
 • Kameralny Chór „Misericordia” (Wrocław), dyr. Aleksander Piechaczek
 • Chór Męski Towarzystwa Śpiewaczego „Lira” im. Stefana Wasiaka (Warszawa), dyr. Marcin Cmiel
 • Chór Mieszany „Risonanza Continua” (Zabrze), dyr. Adam Kujawa.

Rozdanie nagród odbyło się po Eucharystii, której przewodniczył bp Dziuba, a o oprawę muzyczną zadbały chóry. Jak przyznała przewodnicząca jury prof. Sokołowska, poziom był bardzo wyrównany. – Proszę państwa, nie spodziewaliśmy się tak wysokiego poziomu. Różnice w punktacji, które decydowały o przyznanych miejscach, najczęściej wynosiły 0,25 punktu. To bardzo niewiele, ale musieliśmy wyłonić zwycięzców – mówiła.

Grand Prix festiwalu powędrowała do Chóru Mieszanego „Risonanza Continua” pod batutą dyrygenta A. Kujawy. Jury przyznało także złote, srebrne i brązowe dyplomy w trzech kategoriach. Wśród nich złoty dyplom otrzymał m.in. Chór Kameralny „Koe”. Jego szefowa A. Mroczek otrzymała także nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Biskup Dziuba swoją nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja Zieleńskiego przyznał Kwartetowi Wokalnemu „Beryllium” z Krakowa, który wystąpił pod batutą M. Rabiegi.

– Mam nadzieję, że w kolejnych edycjach i Łowicz będzie mógł pochwalić się chórem, już nie na ludowo, lecz stając w konkurencji z innymi zespołami. Liczę też na to, że kolejne edycje nie będą już ogólnopolskie, lecz międzynarodowe – mówił Eugeniusz Strycharski, prezes Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. Mikołaja Zieleńskiego.

Na zakończenie wszystkie zespoły wykonały wspólnie „Gaude Mater Polonia”, a dyrygował nimi M. Sławecki.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl