Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

8 MAJA 2018
E. K.

Już po raz piąty w Polsce, a po raz drugi w Krakowie, w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2018 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, które od 1990 roku organizowane są w różnych krajach i miastach europejskich.

W rywalizacji sportowej uczestniczy młodzież z salezjańskich szkół, oratoriów i organizacji sportowych. W nawiązaniu do charyzmatu salezjańskiego, oprócz integracji młodzieży z różnych krajów przez sport, Igrzyska są też doskonałą okazją do wzajemnego poznania się młodzieży z różnych obszarów kulturowych, dają także możliwość zwiedzenia nowych miejsc czy pogłębienia duchowości w gronie wierzących rówieśników. Na tegoroczne Igrzyska do Krakowa przybyła młodzież z 23 krajów świata.

Sportowe spotkanie młodych przebiegało w trzech wymiarach. Część sportowa to rozgrywki w pięciu dyscyplinach (koszykówka, piłka nożna sześcio- i jedenastoosobowa, siatkówka, tenis stołowy) rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. W ramach bloku kulturalnego młodzi sportowcy zwiedzili Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, odwiedzili były nazistowski obóz zagłady w Auschwitz i wzięli udział w wielu innych wydarzeniach artystycznych oraz koncertach muzycznych. Na część religijną stanowiła: Msza św. niedzielna, salezjańskie słówka na dobranoc, a poza tym spotkania z inspektorami i inspektorkami prowincji salezjańskich w Polsce.

Tegoroczne Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej są największe z dotychczasowych.

Oto liczby:

1600 zawodników, ponad 100 trenerów oraz 200 wolontariuszy oraz 100 sędziów i organizatorów. W sumie prawie 2000 uczestników z 23 krajów świata – z Europy, ale też z krajów tak dalekich jak Zambia, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania, Brazylia czy Syria.

W ich trakcie imprezy zużyto 8 palet wody mineralnej, czyli 6048 litrów, i spożyto 23 320 posiłków.

Co najważniejsze: rozegrano 556 meczy. W tym ponad 200 w siatkówkę, blisko 300 w piłkę nożną oraz 56 w koszykówkę. Dodatkowo 160 w tenisa stołowego. To daje imponującą liczbę ponad 700 spotkań sportowych na halach i boiskach!

Ale to nie wszystko! Wszystkie grupy skorzystały z dodatkowych atrakcji! Ponad 494  osób było w Wieliczce, ponad 930 w Auschwitz. Ponad 570 skorzystało z wycieczki Meleksem i ponad 1150 z rejsu po Wiśle, fabrykę Schindlera  zwiedziło 249 osób, a podziemia Rynku 460 osób!

Nasza drużyna dziewcząt młodszych w piłce nożnej sześcioosobowej zajęła 3 miejsce w XXIX Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej 2018 w Krakowie. Rozegraliśmy pięć meczy w tym trzy zwycięstwa, strzeliliśmy 21 bramek i zdobyliśmy 9 punktów co daje mam trzecie miejsce.

Harmonogram gier:

1. 29.04.18 Kutno – Zwinjaarde – wynik 0:3
  2. 30.04.18 Kutno – Haacht – wynik 5:3

Kutno – Essen – wynik 2:0

1. 01.05.18 Kutno – Kortrijk – wynik 1:4

Valencia – Kutno – wynik 0:6

1. 02.05.18 Kutno – Haacht – wynik 7:1

Zawody, poza rywalizacją na płaszczyźnie sportowej tworzą doskonalą platformę wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wiary. To trudna sztuka sprawić, aby młodzi byli w kościele, przy Bogu, a Bóg na podwórku (boisku), wśród młodzieży. I aby wszyscy wiedzieli, że tak jest! Aby mieli pewność! Księdzu Bosko się udało.