Głód dziękczynienia w Sobocie

13 WRZEśNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

W wielu parafiach wierni w świątyniach gromadzili się, aby podczas Eucharystii dziękować Bogu za urodzaj oraz złożyć w ofierze swój trud i poświęcenie, a w modlitwie prosić o to, aby w ojczyźnie nikomu nie zabrakło chleba. Do parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Sobocie święto plonów powróciło po 13 latach.

Przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Mieszkańcy wsi należących do sobockiej parafii upiekli bochenki chleba, którymi dzielili się ze wszystkimi po Mszy św. Był to wyraz tego, że wierni tworzą zintegrowaną wspólnotę, która kilka miesięcy czekała na swojego duszpasterza. Nie zabrakło ludowych strojów, przemówień, biesiadowania, występów artystycznych, korowodu dożynkowego, a także tradycyjnej grochówki.

Centralnym punktem dożynek była Eucharystia sprawowana przez ks. Radosława Walczaka, miejscowego proboszcza. – Przyszliśmy dziś do naszej świątyni po to, aby Panu Bogu podziękować. Tak, bardzo dawno nie było w naszej parafii dożynek. A Bogu należy dziękować za radość, za to, co Pan nam daje, ale również za to, co jest dla nas trudem i krzyżem. Dziękujmy Bogu za trud żniw, czas, który każdego roku jest niepewny pod względem pogody – mówił w kazaniu.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl