Figura św. Michała Archanioła w Kutnie

13 GRUDNIA 2018
Janusz Szwarocki

We wspomnienie Matki Bożej z Guadelupe do Kutna przybyła figura św. Michała Archanioła z Groty Objawień w Gargano.

Niezwykłego gościa przyjęli do siebie wierni z parafii św. Jana Chrzciciela. Nawiedzenie wspólnoty rozpoczęło się wieczorem 12 grudnia od powitania figury, która została przywieziona pod drzwi świątyni samochodem-kaplicą. Następnie została procesyjnie wniesiona do dolnego kościoła. Tam po koronacji figury przez proboszcza ks. Mirosława Romanowskiego sprawowana była Msza św.

Ksiądz Romanowski przyznał, że nabożeństwo do św. Michała Archanioła ma od wielu lat. – Bogu niech będą dzięki za wszystkich ludzi, którzy modlili się w intencji, żeby ta figura mogła do nas przybyć. Nie ukrywam, że jest wielką moją radością, że św. Michał Archanioł przybył tutaj do nas we wspomnienie Matki Bożej z Guadelupe. To dla nas znak, że pojawił się tu na wyraźną prośbę Matki Bożej – mówił proboszcz na początku Eucharystii.

Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Bochenek CSMA. Michalita od kilku lat towarzyszy figurze podczas peregrynacji po Polsce. – Nie wstydźmy się Jezusa. Nie wahajmy się czynić dobra. Nie bójmy się powiedzieć stanowczo „nie” temu złu, które kusi nas ze wszystkich stron – mówił w homilii ks. Krzysztof i zachęcał do uciekanie się o pomoc w walce duchowej do św. Michała Archanioła. Widzialnym znakiem tej opieki wodza zastępów anielskich jest noszenie jego szkaplerza. Te nakładane będą wiernym po każdej Mszy św. w czwartek 13 grudnia.

Plan II dnia nawiedzenia

7.00 – Msza św.,
8.30 – Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich,
9.00 – Msza św. dla chorych i starszych z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz indywidualnym błogosławieństwem z nałożeniem rąk,
11.00 – Przejazd kaplicy samochodowej do Domu Pomocy Społecznej Sióstr Albertynek i Msza św. z błogosławieństwem chorych, starszych oraz samotnych,
15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła),
16.30 – Msza św. z modlitwą w intencji rodzin zagrożonych rozpadem oraz błogosławieństwem rodzin i dzieci,
18.00 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem,
20.30 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia.

Nawiedzenie kutnowskiej parafii trwać będzie 38 godzin. Zakończenie zaplanowane jest w piątek rano 14 grudnia. O 7.00 sprawowana będzie Msza św. pożegnania, pod koniec której proboszcz Romanowski zawierzy całą wspólnotę św. Michałowi Archaniołowi.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl