Dzielni Panowie

18 PAźDZIERNIKA 2021
Krzysztof Zwoliński

W niedzielę 17 października od Mszy św. o 13:00 sprawowanej w naszym rawskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęła się Rawska Procesja różańcowa za Polskę. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Bogumił Karp, który w homilii wskazał drogę do sukcesu o jakim marzy każdy mężczyzna. Jest nią odpowiedzialna wiara i duch służby na wzór Jezusa.

O 14:00 ponad stuosobowa grupa rozpoczęła modlitwę za Ojczyznę a potem, idąc ulicami miasta, wspólnie odmawiali różaniec. Rozważania przygotowali panowie z męskiego KŻR a odczytywali je, tak jak i prowadzili kolejne dziesiątki, uczestnicy procesji. Za bezpieczeństwo odpowiadali Rycerze Kolumba. Przechodząc przy rawskim cmentarzu ks. proboszcz poprowadził modlitwę za poległych żołnierzy i wszystkich, którzy poświęcili swoje życie za Polskę. W trakcie procesji krótką konferencje o św. Pawle od Krzyża – założycielu pasjonistów – wygłosił o. Artur – pasjonista. Równo o 15:00 procesja dotarła do Miasteczka Krwi Chrystusa. Pod charakterystycznym dla Miasteczka krzyżem Akt oddania Narodu Polskiego odczytał p. Kazimierz Golianek – pomysłodawca marszu. Wspólnie też odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na koniec ks. proboszcz podziękował siostrom misjonarkom za „gościnę” a wszystkim uczestnikom za głęboką modlitwę w intencji Ojczyzny. Udzielił również błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II, które były niesione podczas procesji.

W trakcie marszu rozważano też słowa Sługi Bożego Ks. Kardynał August Hlond do rodaków:

„Polacy! Macie Boga w sercach?… Macie krew w żyłach?… Macie dosyć niewoli i cierpienia?…

Podnieście się! Do powstania! Musi to być ruch nie krwawy, lecz pobożny, olbrzymi, nie destruktywny, lecz namiętny, twórczy. Potrzebny jest najwyższy wysiłek! Trzeba napiąć wszystkie energie i najidealniejsze namiętności! Musimy urządzić ostatnie powstanie, powstanie przeciw sobie, przeciw naszym błędom, swym grzechom!”

Tekst i zdjęcia: ks. Bogumił Karp