Dobre przygotowanie do sakramentu bierzmowania

30 KWIETNIA 2018
Janusz Szwarocki

Parafia katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu zorganizowała jednodniowe rekolekcje dla kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Młodzież została podzielona na dwie grupy, aby nauki mogły się odbyć w mniej licznym gronie, co znacznie ułatwia dodarcie do serca młodego człowieka. Pierwsze nauki odbyły się 28.04.2018 r. w kościele pw. św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu. Zgromadziło się na nich kilkadziesiąt młodych osób pragnących przystąpić do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Dla drugiej grupy rekolekcje odbędą się w tym samym miejscu 26.05.2018 r.

Na prośbę ks. Sebastiana Antosika rekolekcje wygłosiło rodzeństwo ze Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” z Częstochowy: Przemek i Iwona. Celem tej Wspólnoty jest szukanie i głoszenie Królestwa Bożego przez ewangelizację i służbę w Kościele. Do osób zaangażowanych w duchowe wydarzenie dołączyły trzy siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Mocarzewie: s. Kamila, s. Stanisława i s. Bernadetta.

Program rekolekcji był następujący: o godz. 10 nastąpiło zawiązanie wspólnoty, następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu (o tę część zadbały Siostry Zmartwychwstanki), Eucharystia, nauki, m.in. o działaniu Ducha Świętego, modlitwa o uzdrowienie i wylanie Ducha Świętego, świadectwa Przemka, Iwony oraz jednej z sióstr zakonnych.

Wygłoszone treści zrobiły na słuchaczach pozytywne wrażenia. – To, co mi utkwiło   w pamięci to to, że Bóg słucha każdego człowieka, bez względu na to kim on jest i jaki jest. Warto się zwracać do Boga zawsze. Ze wszystkim – podsumowuje Adam Kosiacki. Od innego z uczestników można było usłyszeć, że nieprawdopodobnene jest to, jak Pan Bóg potrafi wyciągnąć człowieka ze zła, w którym tkwi. Błędne decyzje podejmowane przez Iwonę tak mocno skomplikowały jej życie, że aby wyjść na prostą potrzebowała pomocy, np. swojego brata, ale również egzorcysty. Jej rozstanie z Bogiem trwało 12 lat. Kiedy po tak długim czasie zdecydowała się na spowiedź, trwała ona godzinę.

Z powodzeniem można stwierdzić, że pomysł, aby zorganizować rekolekcje dla kandydatów do przyjęcia darów Ducha Świętego był trafiony. Jako podsumowanie można użyć kilku myśli ze świadectwa Iwony: „Początkiem przemiany człowieka jest spowiedź, udział we Mszy św., warto i trzeba wołać do Jezusa: Ulecz mnie! Oczyść Mnie! Uwolnij mnie!”, obecność Jezusa w życiu człowieka sprawia, że ono się zmienia, że dzieją się w nim cuda.”

Organizatorami spotkania formacyjnego byli: ks. Sebastian Antosik, s. Małgorzata Depka i p. Piotr Sumiński. Warto nadmienić, że kandydaci do przystąpienia do sakramentu bierzmowania w ciągu roku mieli cykliczne spotkania w grupkach z animatorami oraz spotkania formacyjne z księdzem raz w miesiącu. Rekolekcje zwieńczyły całoroczne przygotowanie do przyjęcia darów Ducha Św. w sakramencie bierzmowania, do którego młodzież przystąpi  14.06.2018 r. w bazylice katedralnej w Łowiczu.

Piotr Sumiński