Dni Jakortowa

13 PAźDZIERNIKA 2017
W 1407 r. po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o Jaktorowie. Przez tyle lat wiele się zmieniło, ale jedno jest pewne – mieszkańcy od zawsze byli ze sobą zjednoczeni i pokazują to na każdym kroku.
W pierwszą niedzielę października uroczystości obchodów 610 lat istnienia Jaktorowa rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną przez ks. Wiesława Skoniecznego, proboszcza miejscowej parafii. O podniosły charakter Mszy św. zadbała Orkiestra Międzyborów, która zagrała także krótki koncert.
Proboszcz w słowie skierowanym do wiernych nawiązał do roku pełnego jubileuszy i historii miejscowości. – Rok, który przeżywamy obfitował w wiele uroczystości. Jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej w Częstochowie, Licheniu, Gietrzwałdzie, rocznicę objawień w Fatimie. Wiele było ogromnych rocznic i do nich dołącza nasza lokalna uroczystość. Można by powiedzieć, cóż to takiego szczególnego, że ktoś zapisał notatkę o istnieniu miejscowości? Jednak to są nasze korzenie, a drzewo nie może rosnąć bez korzeni – mówił ks. Skonieczny.
– Najsłynniejsze w historii Jaktorowa jest oczywiście życie ostatniego tura, który tutaj je zakończył. Oby w naszej społeczności najbardziej liczyło się nie to, co kończy życie, ale to, co życie rozpoczyna – dodał z humorem proboszcz.
Po uroczystej Mszy św. na placu przy OSP Jaktorów odbył się festyn rodzinny. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, lody, a dla nieco starszych czekały punkty gastronomiczne, w których można było wzmocnić siły do zabawy. Na scenie wystąpili uczniowie jaktorowskich szkół, a także zespoły disco polo, m.in. „Disco Boys”, „Sensual” oraz pochodzący z okolic miejscowości, a znany na szeroką skalę zespół „Fanatic”.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.