Cytrynowa już w drodze

7 SIERPNIA 2018
Janusz Szwarocki

Cytrynowa już po raz 25. wyruszyła na pielgrzymi szlak do Częstochowy.

W 1993 roku po raz pierwszy z Żychlina cytrynowi wyruszyli, by połączyć się z WAPM. Odkąd wędruje ŁPPM, grupa cytrynowa wyrusza z kościoła parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie 5 sierpnia, a dzień później łączy się z pozostałymi 8 grupami w Łowiczu.

Po Mszy św. o 7.00 pielgrzymi wyruszyli na szlak. – Pielgrzymka to nie tylko sprawa grupy osób, która zdecydowała się wyruszyć pieszo do Częstochowy. W pielgrzymce uczestniczy cała parafia, mimo że my tu zostajemy, to uczestniczymy duchowo poprzez modlitwę – powiedział żychliński proboszcz ks. Wiesław Frelek. – Hasło XXIII ŁPPM to: „Duchu Święty, obudź mnie do wiary”, ale czy my szukamy Boga? – pytał wiernych.

Proboszcz wraz z licznymi parafianami tradycyjnie odprowadził pielgrzymkę do Łowicza. – Tak, jak wyruszyliśmy 25 lat temu [ks. Frelek jako wikary prowadził cytrynową w 1993 r. – przyp. red.], tak wyruszamy i dziś. To ważne, by wyruszać ze swojego miejsca zamieszkania, ze swojej parafii, a nie szukać innych punktów na start – mówił do pątników ks. Frelek.

Tuż przed godz. 10 wierni dotarli do Śleszyna, gdzie parafianie na czele z ks. Waldemarem Marczakiem ugościli pielgrzymów smacznym śniadaniem. Po odpoczynku wyruszyli dalej, obiad zjedli w Złakowie. Nocować będą na Korabce w Łowiczu, a wieczorem będą uczestniczyć w apelu w Wyższym Seminarium Duchownym wraz z grupą błękitną z Sochaczewa, która do Częstochowy również wyrusza 5 sierpnia. W poniedziałek 6 sierpnia cytrynowi połączą się z grupą biało-żółtą i razem z kutnowskim przewodnikiem ks. Józefem Petrynowskim będą pielgrzymować do Częstochowy.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl