Adwentowy „switch off” dla animatorów z Woźniakowa

23 GRUDNIA 2019
Krzysztof Zwoliński

W sobotę 14 grudnia animatorzy Oratorium im. Bł. Michała Rua w Woźniakowie przeżyli swój adwentowy dzień skupienia. Całe wydarzenie odbywało się w woźniakowskim domu zakonnym, do którego przybyło siedemnaście osób.

Skupienie rozpoczęło się o godz. 10.30 a zakończyło o 15.30. Prowadził je gość specjalny – salezjanin ks. Piotr Wyszyński z Ostródy. Nad całością czuwał natomiast kierownik oratorium w Woźniakowie – ks. Piotr Szlufik.

Istotą dnia skupienia jest stworzenie uczestnikom klimatu ciszy, stąd od dwóch lat nazywamy to wydarzenie „switch – off”, co w języku angielskim oznacza „wyłączyć” – wyjaśnia ks. Piotr. Animatorzy zostawiają swoje telefony komórkowe  w depozycie i w ten sposób wyłączają się na kilka godzin, aby wsłuchać się w dwie konferencje tematyczne, homilię podczas Mszy św. oraz by skorzystać ze spowiedzi a także modlitwy indywidualnej w kaplicy. Bez rozproszeń, z dala od natłoku informacyjnego i cyfrowego hałasu, w miejscu, które daje im możliwość wejścia w siebie oraz dokonania głębszej refleksji nad życiem, wiarą i wykonywaną posługą. Cieszę się – dodaje ks. kierownik – że przez ten adwentowy „switch – off” kontynuujemy to, co proponowali animatorom poprzedni kierownicy oratorium. To ważny element formacji duchowej i salezjańskiej dla młodych ludzi, którzy chcą być animatorami oratorium.

Oratorium im. Bł. Michała Rua od dwudziestu lat działa przy salezjańskiej parafii pw. św. Michała Archanioła. W swojej misji stara się dbać o chrześcijańskie wychowanie i edukację młodego pokolenia, wspiera wolontariat wśród młodzieży, kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne oraz integruje lokalną społeczność. W tym celu współpracuje z władzami lokalnymi oraz instytucjami centralnymi realizując zadania publiczne w ogłaszanych konkursach ofert. Od kwietnia 2018 r. Oratorium ma status organizacji pożytku publicznego.

Tekst i zdjęcia: ks. Piotr Szlufik sdb