600- lecie parafii w Żychlinie

29 CZERWCA 2018
Janusz Szwarocki

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie obchodzi 600-lecie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. na cmentarzu za zmarłych parafian.

Wieczorną Eucharystię w wigilię odpustu patronalnego koncelebrowali proboszcz ks. Wiesław Frelek i ks. Andrzej Lisiak. – 600 lat parafii to historia drogi do świętości naszych przodków. Oni potykali się o te same kamienie grzechu. Dlatego uroczyste obchodu zaczęły się właśnie na cmentarzu, gdzie pochowani są parafianie. To poprzednie pokolenia przekazały wiarę obecnym. Czas ucieka nam przez place, mija dzień, wstaje nowy niepowtarzalny. A najważniejsza jest miłość, bo bez miłości by nas tu nie było – mówił ks. Frelek.

W kazaniu proboszcz wspomniał patronów parafii którzy oparli swoje życie na Jezusie jako przykład do naśladowania dla wiernych.

Nabożeństwo rozpoczęło się od poświęcenia niewielkiego dzwonu cmentarnego. Poprzedni został skradziony. Nowy powstał dzięki jednej z parafianek z Woli Popowej, która pracuje w odlewni żeliwa w Kutnie. Na dzwonku widnieje pamiątkowy napis o 600-leciu parafii. – Każdy z nas ma kogoś na tym cmentarzu, każdy z nas nosi kogoś zmarłego głęboko w sercu, niech każdy kto ma ochotę zadzwoni wychodząc z cmentarza ze względu na pamięć o nim – zachęcił ks. proboszcz i jako pierwszy zadzwonił w dzwonek. Długa kolejka parafian ustawiła się, żeby zadzwonić i w ten symboliczny sposób uczcić swoich przodków.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl