300. rocznica konsekracji kościoła w Topoli Królewskiej
Choć parafia św. Bartłomieja w Topoli Królewskiej prawdopodobnie istniała już w XIII w., dopiero w 1724 r. dokonano konsekracji kościoła, który na przestrzeni wieków zmienił swój kształt i wygląd. Po 300 latach zmiany wciąż następują. Jednak dziś to nie szlachcice mają w tym swój udział, ale wspólnota parafialna, kierowana przez ks. Kamila Leśniewskiego.
Staraniami wspólnoty na jubileusz 300. rocznicy konsekracji kościoła odnowiono nastawę ołtarzową i organy.
Prace obejmowały kompleksową konserwację i restaurację retabulum ołtarza wraz z pozostałymi detalami architektonicznymi oraz snycerskimi, a także mensy ołtarza i obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanym przez wiernych obrazem Matki Bożej Topolskiej. Ołtarz główny pierwotnie to dzieło znakomitego rzeźbiarza Stanisława Wolnowicza (1670-1738).
Jubileusz kościoła był też okazją do „duchowego remontu” parafii. Misje święte na kilka dni przed uroczystością głosił ks. Andrzej Chmielewski z parafii św. Katarzyny w Zgierzu. – To był cudowny czas. Wiele cennych słów i dobra okazja do remanentu wiary. Wielkie zmiany w budynku są widoczne na pierwszy rzut oka, oby te w nas też takie były – dodają członkowie rady parafialnej.
Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”