3 maj w Żyrardowie

4 MAJA 2018
Janusz Szwarocki

Żyrardowianie świętowali 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Mszy św. w intencji ojczyzny odbyły się koncert pieśni patriotycznych i piknik historyczny.

Obchody rozpoczęły się na placu Jana Pała II w Żyrardowie od apelu z udziałem asysty honorowej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Od początku wydarzenia mieszkańcom towarzyszyła również Orkiestra OSP Nadarzyn pod batutą Mirosława Chilmanowicza. Po apelu orkiestra, która jest mistrzem Polski orkiestr w musztrze paradnej, programie koncertowym oraz przemarszu, przeszła w efektownej paradzie.

Od początku pikniku pracownicy Urzędu Miasta rozdawali kotyliony, by każdy mógł podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości, a także opaski z napisem: „Niepodległa – Żyrardów” nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Punktem kulminacyjnym obchodów święta była Eucharystia w intencji ojczyzny sprawowana przez ks. Adama Bednarczyka w kościele Matki Bożej Pocieszenia. – Tak się złożyło, że elementy religijne i narodowe są w naszym kraju ze sobą nierozerwalnie połączone. Dlatego dziś stajemy tu jako ludzie wierzący, ale też jako Polacy, by modlić się o dobro naszej ojczyzny. Ojczyzna to nie byt abstrakcyjny, to ludzie, którzy ją stanowią i są jej największym bogactwem. To ważne, by ci ludzie potrafili mądrze wybierać, mądrze podejmować decyzje, korzystać z wolności i widzieć dobro w drugim człowieku i szukać jedności – mówił w homilii ks. Bednarczyk.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Żyrardów