11 listopada w Kutnie -Wielka uroczystość
11 listopada był w Kutnie obchodzony bardzo uroczyście. Kulminacją obchodów była Msza św. w kościele św. Wawrzyńca. Tydzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości przebiegał pod znakiem wydarzeń patriotycznych. Do miasta przyjechał historyk Norman Davies.
W Narodowe Święto Niepodległości w kutnowskiej bibliotece odbyło się spotkanie z aktorem Bartłomiejem Kasprzykowskim, który czytał poezję patriotyczną. W Szkole Podstawowej nr 6 odbył się X Turniej Siatkówki Dziewcząt o Puchar Starosty Kutnowskiego, a w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca – koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy dla Biało-Czerwonej”, organizowany przez Stowarzyszenie „Chór Speranza”.
Kulminacją obchodów była Msza św. w kościele św. Wawrzyńca z udziałem pocztów sztandarowych, pododdziału honorowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty oraz Orkiestry PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina oraz przedstawicieli parlamentu RP i władz lokalnych.
Proboszcz ks. Jerzy Sędrowski przytoczył w homilii słowa polskiego arcybiskupa obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza, polityka i wielkiego kaznodziei okresu odrodzenia Polski: – „Jesteśmy wolni! Słyszycie, najmilsi? Jesteśmy wolni! Gdzie są wrogowie nasi? Pokruszona ich moc i siła; nie masz ich. Gdzie są kajdany nasze? Odpadły. Wolni jesteśmy!”. Ludziom, którzy kształtowali się w czasie niewoli, trudno było uwierzyć, że są wolni. Wielcy Polacy, którzy budowali II Rzeczpospolitą w czasie niewoli, nie stali się niewolnikami, potrafili na nowo budować Ojczyznę – kontynuował proboszcz. Ks. Sędrowski przytoczył postacie Józefa Piłsudskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Władysława Grabskiego, Ignacego Paderewskiego czy Romana Dmowskiego oraz lokalnego budowniczego wolnej Polski Antoniego Troczewskiego.
Po Eucharystii barwny pochód ruszył ul. Królewską, wzdłuż której stali harcerze z pochodniami. Na czele korowodu jechały pojazdy grup rekonstrukcyjnych, maszerowali grupa mundurowa, orkiestra, poczty sztandarowe, harcerze, zuchy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Kutna.
Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się dalsze obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Ośpiewano hymn, na maszt uroczyście wciągnięto flagę Polski. Następnie głos zabrał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński. Przypomniał postać Wojciecha Rychtelskiego z Polskiej Organizacji Wojskowej, który został śmiertelnie ranny podczas rozbrajania Niemców w Kutnie, w okolicy dworca kolejowego. – W tym wyjątkowym dla nas, Polaków, dniu, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, w tym szczególnym miejscu oddajemy hołd twórcom niepodległej Polski. I wiemy, że ten dar wolności nam dany jest także nam zadany! Każdy musi ją budować i umacniać uczciwą pracą, zgodą, szacunkiem dla innych i troską o wspólne dobro, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – mówił prezydent.
B. Kasprzykowski zadeklamował wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”. Następnie kutnianie wysłuchali Apelu Pamięci, a delegacje władz i szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego. Na koniec zebrani obejrzeli pokaz sztucznych ogni, które rozbłyskały ponad wielką biało-czerwoną flagą, rozpostartą na wysięgniku wozu strażackiego.
Tydzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości przebiegał w mieście pod znakiem „Spotkań z Historią”, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Przygotowano występy artystyczne o charakterze patriotycznym. W obchody wpisało się również spotkaniem z historykiem Normanem Daviesem w Kutnowskim Domu Kultury. Pretekstem do zaproszenia historyka była jego najnowsza publikacja „Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tematyka publikacji jest bliska mieszkańcom powiatu kutnowskiego, bowiem gen. Anders urodził się w Błoniu koło Krośniewic.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]