100-lecie parafii św. Antoniego w Radziwiłłowie Mazowieckim

4 STYCZNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

Dla wspólnoty parafii św. Antoniego w Radziwiłłowie Mazowieckim 1 stycznia to szczególna data. Dzień, w którym okazji do świętowania nie brakuje, a w tym roku szczególnie do dziękczynienia i niezmiennej prośby o pokój i Boże błogosławieństwo.

Dokładnie 100 lat temu – 1 stycznia 1923 r. w Radziwiłłowie Mazowieckim powstała parafia św. Antoniego. Świątynia parafialna powstała nieco wcześniej. Jej budowa rozpoczęła się w 1905 r., a w 1907 r., została poświęcona przez dziekana dekanatu łowickiego prałata archidiakona Kapituły Łowickiej ks. Andrzeja Retke.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba. Wraz z nim przy stole eucharystycznym stanęli m.in.: o. Krzysztof Swół CR – prowincjał zakonu zmartwychwstańców, o. Bronisław Zarański CR – jeden z dwóch żyjących poprzednich proboszczów parafii, ks. Mieczysław Młynarczyk CR – obecny proboszcz, a także księża posługujący i zaprzyjaźnieni ze wspólnotą.

Wśród licznie zgromadzonych gości byli także przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego, powiatu i gminy, druhowie i druhny z OSP Bartniki, hrabia Michał Sobański – praprawnuk fundatorów świątyni i wierni, którzy nie mieszkają już na terenie parafii, ale czują się z nią sentymentalnie związani.

Do dziękczynienia za wiek modlitwy w tym miejscu zachęcał w słowach homilii bp Andrzej F. Dziuba. – Śpiewaliśmy „Ciebie Boga wysławiamy”, by dziękować za wszystko. Za miniony 2022 rok, za wiek funkcjonowania tej parafii, ale też za to, co jest codziennością.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl