XXVI Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

14 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

W sobotę 13 kwietnia ponad dwa tysiące maturzystów zgromadziło się na Jasnej Górze, by zawierzyć Matce Bożej egzaminy maturalne i swoją przyszłość. Razem z młodymi modlił się ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba oraz bp Wojciech Osial.

Od rana na Jasnej Górze gromadzili się maturzyści m.in. z Kutna, Rawy Mazowieckiej, Łowicza, Sochaczewa, Łęczycy, Skierniewic wraz ze swoimi katechetami, nauczycielami i księżmi. Spotkanie rozpoczęli od nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która z powodu opadów śniegu nie odbyła się na wałach a w kaplicy św. Józefa.

Po modlitwie młodzi zgromadzili się w sali ks. Kordeckiego, gdzie uczestniczyli w wykładzie dr. Michała Małka „Media – szansa czy zagrożenie?”. Prelegent w bardzo konkretny sposób wyjaśnił licealistom na czym polega rola mediów, ale także pokazał jakie niebezpieczeństwa powoduje złe korzystanie z ogólnodostępnych informacji. Swoje argumenty kierował w kontekście matury.

– Żyjemy w czasie łatwych i szybkich informacji. Nie każda jest wartościowa. Zawsze trzeba mieć włączone myślenie. W internecie niemal każdy jest „dziennikarzem”. Wy także jesteście nadawcami, choćby publikując post na Facebooku. Wtedy od was zależy jak będzie wyglądała informacja. Podobnie jest z mediami. Telewizja, radio, prasa często manipulują informacjami tak, by przykuć uwagę odbiorcy, pokazać to, co on chce zobaczyć – mówił dr Małek. Swoje słowa popierał statystykami, grafikami i zdjęciami, które pomogły młodym w odbiorze. – Przygotowując się do matury zapewne czytacie mnóstwo artykułów o egzaminach, czego się spodziewać, ale też sięgacie do informacji o książkach, zadaniach. Zawsze korzystajcie z kilku źródeł i szukajcie tego, które jest najbardziej wiarygodne. Spośród radia, prasy, telewizji w kontekście edukacji wciąż najpewniejszym źródeł informacji są książki – dodał prelegent.

W centrum spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz diecezji łowickiej w w słowach homilii podkreślał, jaką wartość ma dla młodego człowieka Wielki Post, dlaczego warto „wyjść na pustynię” i zawierzyć swoją przyszłość Matce Bożej. – Powierzcie Jej dziś wszystkie swoje radości i smutki. Oddajcie to, co was niepokoi, obawy przed egzaminami. Po maturach wrócicie tu zupełnie inni. Rozradowani i chcący dzielić radość z innymi. Ona może wiele zmienić, warto zaufać Jej i Jezusowi, który staje się Przyjacielem dla tych, którzy otwierają przed Nim serce – mówił bp Dziuba.

Maturzyści przybyli na Jasną Górę z bagażem próśb. – Żeby nie było „Lalki” i „Pana Tadeusza” na maturze, ale to tak pół żartem, pół serio. Poważnie, przyjechałem modlić się o dobre decyzje w moim życiu. Mam wielkie plany i marzenia, ale możliwości czasem mniejsze. Potrzebuję sił, by walczyć o to, co chcę osiągnąć. Wierzę, że Matka Boża pomoże mi w tym – mówi Łukasz, maturzysta ze Skierniewic.

W czasie pielgrzymki licealiści pamiętali także o swoich nauczycielach, którzy trwają w proteście. – Dziś bardziej skupiamy się na sobie, ale nasza obecność tutaj to też duża zasługa nauczycieli. Wspomnimy dziś o nich Maryi, Ona się nimi najlepiej zajmie. A po ludzku mamy nadzieję, że wygrają tę walkę, bo często nasze sukcesy są okupione długimi godzinami pracy naszej i nauczycieli, którzy nas prowadzą – mówi Karolina, tegoroczna maturzystka.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl

Podobne