XXVI ŁPPM wyruszyła na szlak

7 SIERPNIA 2021
ks. Łukasz Antczak

W strugach deszczu z plecakami intencji, rekolekcje w drodze rozpoczęło ponad 400 pątników. Wielu na ten dzień czekało dwa lata. W zeszłym roku z powodu pandemii do Pani Jasnogórskiej pielgrzymowali jedynie księża i przedstawiciele służb pielgrzymkowych.

W piątek po Mszy św. w bazylice katedralnej w Łowiczu na pielgrzymi szlak wyruszyła 26. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżową na Jasną Górę. Warto wspomnieć, że pielgrzymowanie dzień wcześniej rozpoczęły dwie z dziesięciu grup: cytrynowa i błękitna, które po dotarciu do Łowicza wraz z grupą zieloną uczestniczyły w apelu.

Porannej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Przy ołtarzu stanęli także byli przewodnicy pielgrzymki i przewodnicy poszczególnych grup, a także kilku proboszczów.

Przybyli do katedry pielgrzymi swoją przynależność do grup podkreślili kolorowymi koszulkami i chustami. Były też kolorowe znaczki i duży krzyż z napisem „Za siebie i za bliźniego”.

Kolejny rok z rzędu przewodnikiem pielgrzymki został ks. Tomasz Stępniak, zaś ojcem duchowym ks. Dionizy Mróz. W drodze pątnicy będą słuchać konferencji przygotowanych przez pijara o. Andrzeja Lisiaka.

Tegoroczne wędrowanie odbywa się pod hasłem: „Sęk w tym, jak zostać świętym? św. Józefie módl się za nami”. Od bohatera pierwszego planu, męża Maryi, pielgrzymi będą uczyli się stawania świętymi. – Czym jest świętość w jednym zdaniu odpowiedzieć się nie da – mówił bp. Andrzej F. Dziuba.  – Świętość jest tak bogata, że nie da się dać jednej recepty, jak być świętym. Ona ma wiele różnych kolorów, jest piękną mozaiką i ta różnorodność tworzy dopiero piękny, różnorodny obraz. Nie ulega wątpliwości, że świętość musi być ciągłym spoglądaniem na Boga, który jest pierwszym, ostatecznym wzorem świętości, a jednocześnie gwarantem, że do świętości człowiek jest w stanie dojść. Podstawowym materiałem formacji do świętości jest objawione słowo Boże – dodał hierarcha.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Na bieżąco można śledzić, co dzieje się na pielgrzymim szlaku na stronie lppm.pl, na stronie lowicz.gosc.pl oraz na falach i stronie internetowej Radia Victoria