XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy w Łowickiej bazylice katedralnej

5 LIPCA 2017
admin

Jako pierwszy wystąpił prof. Wiktor Łyjak, kierownik artystyczny wydarzenia. Organiście towarzyszyła sopranistka Magdalena Witczak, solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Zebrani w katedrze usłyszeli Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Giuseppe Verdiego, Antonio Vivaldiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

– Ta muzyka jest piękna, ta muzyka jest żywa, bo trafia do żywego odbiorcy. Jeżeli byłaby odtwarzana, to będzie to w jakimś stopniu sztuczna – mówił prof. Łyjak, dziękując po koncercie publiczności. Podkreślił, że tegoroczny cykl, ze względu na obsadę, jest międzykontynentalny.

W przyszły wtorek 11 lipca na organach zagra Sergio Militello z Watykanu. Natomiast w kolejne wtorki zaprezentują się organiści Zygmunt Strzęp (Niemcy), Colin Andrews (USA), Krzysztof Marosek z Krzysztofem Jakowiczem (skrzypce), Karol Gołębiowski z Romualdem Gołębiowskim (klarnet, saksofon altowy), Zsuzsa Elekes (Węgry), Maija Lehtonen (Finlandia) i na koniec Bogdan Narloch z Romanem Gryniem (trąbka).

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o 19.30. Dzień później ci sami artyści w tym samym repertuarze wystąpią w warszawskim kościele oo. franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne