XVIII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę już na szlaku

5 SIERPNIA 2013

Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r.

ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci. W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki (wcześniej z innymi grupami) wędrował prawie 70 razy!

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Panie przymnóż nam wiary”.
Dziś, 5 sierpnia do Łowicza dotarły już dwie grupy pielgrzymów – błękitna z ziemi sochaczewskiej oraz cytrynowa z dekanatów żychlińskiego i sannickiego.

– Wiara to niezwykła ludzka postawa – mówił bp łowicki Andrzej F. Dziuba do zebranych w kaplicy seminaryjnej w czasie Apelu Jasnogórskiego poprzedzającego pierwszy dzień ŁPPM.

W kaplicy seminaryjnej przywitał pielgrzymów rektor WSD ks. Sławomir Wasilewski. Razem z pielgrzymami modlili się bp Andrzej F. Dziuba i bp Józef Zawitkowski. Jak zapewnił ks. S. Wasilewski również i bp senior Alojzy Orszulik duchowo łączył się w tej godzinie z pątnikami. Oprawę muzyczną zapewniła grupa zielona – łowicka, która ze swoim przewodnikiem ks. Łukaszem Antczakiem poprowadziła modlitwę.

– To jest wielki Boży dar, 18 lat pielgrzymki – mówił bp Andrzej F. Dziuba. – Dar, który wyzwala wielką wdzięczność, bo przecież kiedy były początki tej pielgrzymki nikt nie mógł przewidzieć jak się potoczą jej dzieje. Choć my w Łowiczu możemy to przewidzieć, bo przecież nasi praojcowie zaczęli pielgrzymować ponad trzy i pół wieku temu i byli wzorem dla wielu regionów Polski.

Po błogosławieństwie udzielonym przez biskupów, pątnicy udali się na spoczynek. Wstać muszą wcześnie rano. O 7.00 Mszą św. w bazylice katedralnej rozpoczną 18. Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasną Górę.

Informacje aktualne ze szlaku: www.gosc.pl www.lppm.pl oraz facebook

Zdjęcia i tekst dzięki uprzejmości redakcji „Gościa Niedzielnego”.