XVII Sympozjum „Dar Życia”

27 MARCA 2023
Krzysztof Zwoliński

W kinoteatrze Polonez w Skierniewicach odbyło się XVII Sympozjum „Dar Życia”. Ponad 100 osób uczestniczyło w prelekcjach dotyczących Kościoła Chrystusowego, rodziny, miłości, świętości i dążenia do niej we wspólnocie.

Pierwszym prelegentem był Michał Czerwiński, prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej w Warszawie, psychopedagog, mediator, terapeuta, trener. W czasie prelekcji przedstawił pragnienia dzisiejszej młodzieży w oparciu o wybrane wyniki badań IPZ. Wspomniane badania dotyczą m.in. zdania młodych o zawieraniu związków małżeńskich, zakładaniu rodziny. W ramach konferencji M. Czerwiński poruszył także kwestie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży przed i po pandemii. Nawiązał do postaw wiary i jej wpływu na życiowe wybory.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

 

– Nie pamiętam życia bez Helenki. Dla mnie była najbliższym człowiekiem na ziemi. Miałam poczucie, że ludzie zawsze postrzegają nas jako jedność, zawsze razem. Helena dawała mi poczucie bezpieczeństwa, ale uświadomiłam sobie to dopiero, gdy jej zabrakło – mówi Teresa Kmieć, starsza siostra zamordowanej w Boliwii Heleny.

Druga prelegentka XVII Sympozjum „Dar Życia” mówiła o świętości w codzienności na przykładzie życia i relacji z przyszłą świętą. Teresa Kmieć podzieliła się także wspomnieniami rodzinnymi z czasu dorastania. Opowiadała o osiągnięciach, pasjach i relacjach siostry i z siostrą.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

 

Trzecim prelegentem sympozjum był Piotr Wołochowicz. Autor wielu książek dotyczących małżeństwa, wychowania dzieci w wierze, seksualności w małżeństwie. Wdowiec, który na przykładzie swojego małżeństwa, relacji z żoną Mariolą świadczy o potędze małżeństwa sakramentalnego.

Prelegent został wdowcem w 2016 r., po 34 latach szczęśliwego małżeństwa, które – jak sam podkreślił – ukształtowało go jako człowieka, męża, ojca, dziadka. Przytoczył kilka wydarzeń, sytuacji, zwyczajów, które pielęgnowali z żoną Mariolą. Opowiadał m.in. o „ustępstwach”, akceptacjach, na które małżonkowie zgodzili się, by dbać o swoją relację. Piotr Wołochowicz przekonywał o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa, jego potędze, czystości, jedności, odwołując się do Biblii i własnych doświadczeń.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Podobne