XV Festiwal Kolęd i Pastorałek „Domaniewice 2018”

22 STYCZNIA 2018
Damian Pietrzak

W Domaniewicach odbył się XV Festiwal Kolęd i Pastorałek. Po raz pierwszy w historii jury przyznało Grand Prix. Zdobyła je Zofia Tracz reprezentująca Miejski Ośrodek Kultury w Głownie.

Głównym organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Domaniewicach. Doroczne wydarzenie ma charakter ponadlokalny. W dwudniowych przesłuchaniach wzięli udział dzieci i młodzież z terenu powiatów łowickiego, skierniewickiego, brzezińskiego, zgierskiego, łęczyckiego i kutnowskiego. Odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Zaprezentowało się ponad 200 wykonawców.
W niedzielę 21 stycznia w sali widowiskowej GOK odbył się koncert laureatów. Jury pod przewodnictwem Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, przyznało nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach.
W najmłodszej kategorii wiekowej – dzieci przedszkolne i z oddziałów „0” – równorzędne nagrody otrzymali: Julia Szkup (SP Zielkowice), Julia Gendek (SP Zielkowice), Maria Ulatowska (Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starym Waliszewie), Mateusz Fraszczyk (Przedszkole w Lipcach Reymontowskich), Wojciech Kosmowski z Łowicza (zgłoszenie indywidualne) oraz Nikola Stefaniak (GOKiS w Słupi).
W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych I miejsce ex aequo zdobyli Antoni Marzec (MDK w Kutnie) i Agata Ciesielska z Łowicza (zgłoszenie indywidualne).
Wśród duetów i zespołów dwóch pierwszych miejsc nie przyznano, zaś III zajął zespół Boberki, czyli Marcelina Skruczaj, Jagoda Kocbuch, Gabriela Gosławska, Maria Mateja, Marcel Salamon i Filip Kaczmarek (SP w Bobrownikach).

W kategorii uczniów klas IV-VII szkół podstawowych I miejsce ex aequo zdobyli Paweł Szymański (SP1 w Aleksandrowie Łódzkim) oraz Weronika Godziszewska (Studio Wokalno-Instrumentalne „Talent” w Jeżowie).
W kategorii uczniowie klas gimnazjalnych, szkół średnich i studenci do 25 lat I miejsce przyznano Patrycji Jakubiak (GOK Domaniewice). Wśród duetów i zespołów pierwszych dwóch miejsc jury nie przyznało, natomiast III otrzymał zespół Warm Thoughts z Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu w składzie Natalia Cichocka, Filip Wojda, Adam Głowacki i Wiktor Lewański.

Po raz pierwszy w historii festiwalu jury zdecydowało się przyznać Grand Prix. Otrzymała je Zofia Tracz reprezentująca MOK w Głownie, a na co dzień uczennica XIII LO w Łodzi. Wykonała utwór „Cicho, cicho pastuszkowie” skomponowany przez Włodzimierza Nahornego ze słowami Bogdana Loebla. Do występu przygotowała ją Karina Sędkowska-Staszewska.
To nie jedyna niespodzianka, bowiem na scenie w koncercie finałowym jako pierwsze wystąpiło jury w składzie: S. Strugińska-Wochowska (śpiew), Mariusz Ambroszczyk (pianino) i Tomasz Chrześcijanek (trąbka). Wykonali pastorałkę „Lulej że mi, lulej” z filmu „Miś”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego

Podobne