XII Sympozjum Naukowe w WSD w Łowiczu

15 MAJA 2016

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbyło się 12 maja XII Sympozjum Naukowe pod hasłem: „Chrzest Polski – chrzest Polaków”. Gospodarzem spotkania był ks. dr Sławomir Wasilewski, rektor WSD. Prowadzącym – bp dr hab. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Jako pierwszy przemawiał ks. prof. dr hab. Józef Swastek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wygłosił referat „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na kondycję duchową i polityczną państwa polskiego”. Jego hipoteza, że Mieszko I przyjął chrzest w Niemczech, odbiega od powszechnej opinii historyków wskazujących, ze miejscem jego chrztu było Gniezno, Ostrów Lednicki lub Poznań.

– Polska nie miała wtedy biskupa, więc prawdopodobnie ten chrzest odbył się za granicą. Tym bardziej, że stosunki polsko-niemieckie – wbrew temu, co opisują podręczniki – były wtedy bardzo dobre, a Polska nie graniczyła z Niemcami, tylko ze Słowianami, więc o jakiejkolwiek wojnie między Polakami a Niemcami nie było mowy. To są tylko teorie, bo gdzie nie ma źródeł, tam nie ma historii. Nie upieram się przy tym, że chrzest Mieszka był w Niemczech, ale wszystko na to wskazuje, gdyż jego polityka była proniemiecka. Po śmierci Dobrawy ożenił się z Niemką. Tak samo jego syn Bolesław Chrobry wziął za żonę Niemkę – mówił ks. Swastek.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.