XI Diecezjalny Dzień Kobiet
8 marca 40 pań rozpoczęło rekolekcje w Domu Formacji i Modlitwy w ramach XI Diecezjalnego Dnia Kobiet. Przez dwa dni uczyły się, jak na nowo spojrzeć na siebie z czułością.
W piątek spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii, której przewodniczył ks. Woronowski, a towarzyszył mu ks. Sylwester Bernat – opiekun i koordynator DFM w Łowiczu. W homilii diecezjalny duszpasterz zwrócił się do uczestniczek: – Drogie panie, najważniejsze to stanąć w prawdzie. Kiedy chcemy to zrobić, najpierw musimy stanąć w prawdzie o sobie. Życzę wszystkim, byście były zapachem lilii, który się unosi, byście były piękne jak lilie, które rozkwitają na polach. Ale do tego potrzebne jest zatrzymanie się i stanięcie w prawdzie – podkreślił.
Mocnym punktem programu była Droga Krzyżowa wokół budynku Domu Formacji i Modlitwy.
Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której rozważania i dekoracja ołtarza nawiązywały do historii kobiety cierpiącej na krwotok.
Więcej na: lowicz.gosc.pl
Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się wczesną modlitwą w kaplicy Domu Formacji i Modlitwy w Łowiczu. Piątkowe doświadczenia miały swoją kontynuację w każdym kolejnym punkcie dwudniowej formacji.
W sobotę panie podejmowały refleksję m.in. nad swoim miejscem w Kościele – powszechnym, diecezjalnym, parafialnym, ale i tym, który tworzą w najbliższej sobie przestrzeni. Pomocą w rozważaniu była konferencja ks. Rafała Woronowskiego.
Jako kobiety wierzące, panie, wszelkie swoje rozważania oddawały Najwyższemu. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Wojciech Osial, nie zabrakło aktu zawierzenia, odmawianego od 11 lat podczas Diecezjalnych Dni Kobiet.
Nie zabrakło także słów dziękczynienia od biskupa, skierowanych w homilii. – Dziękuję, że tu jesteście. Obecność tu z pewnością wymaga odwagi, bo to świętowanie swojej kobiecości, jednocześnie pełne zadań, pracy nad sobą i wskazywania nam – mężczyznom, kapłanom, co możemy zrobić dla was – mówił kaznodzieja.
Więcej na: lowicz.gosc.pl
Po słowach od mężczyzn przyszedł czas na kilka kobiecych spostrzeżeń. Podzieliła się z nimi s. Anna Maria Pudełko AP, która zachęcała do szukania wzorów kobiecości w Piśmie Świętym, ale także na pochylenie się nad emocjami, troską o siebie i czułe podejście w codzienności.
W konferencji siostra zakonna podkreśliła także cztery przestrzenie. Cielesność, zmysły, wrażliwość emocjonalną i uczuciową i duchowość. Omawiając każdą z nich, s. Anna Maria zwróciła uwagę na relacje, potrzebę realizacji w tych przestrzeniach, pozytywne spojrzenie na każdą z nich.
Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”